První příznaky těhotenství. Poznám je na sobě?

Zodpovězené
22. říj 2019

Dobrý den, pane doktore,

s manželem se už 4. měsíc snažíme o dítě. Mně je 27 a manželovi 29. Necháváme vše na náhodě (zatím). Já jsem podle veškerých preventivních prohlídek v pořádku, tak už jen čekáme, kdy nám to vyjde.

Každý měsíc ale trnu, jestli měsíčky dostanu nebo ne a už si tak trochu i vsugerovávám těhotenské příznaky jako napětí v prsou, časté čůrání a bolest v podřišku. Nakonec ale vždy menstruace zatím dorazila, takže to bylo téměř k nerozeznání. Proto má otázka, jestli to vůbec žena na sobě pozná a je to tak evidentní, narozdíl od PMS?

Děkuji Vám.

Dobrý den,

časné příznaky těhotenství jsou velmi nespecifické, můžete je tedy pozorovat nejen v těhotenství, a nejsou proto pro potvrzení těhotenství velmi spolehlivé.
Na začátku těhotenství je nejspolehlivější stanovení těhotenského hormonu (hCG)
z moči po vynechání menstruace.

Snaha o těhotenství 4 měsíce není dlouhá doba. Vyšetření u páru vašeho věku
se doporučuje až po 1 roce neúspěšné snahy o těhotenství.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz