Řešení neplodnosti. Je řešením vyšetření průchodnosti vejcovodů? Kdy se přistoupí k IUI?

Zodpovězené
24. kvě 2022

Dobrý den,

kvůli PCOS užívám Letrozol a Ovitrelle.

Kolikrát má cenu tento postup aplikovat, než se  přistoupí k jinému řešení?

Co jsem četla na různých fórech, tak hodně holek uvedlo, že po Letrozolu jim folikuly vyrostly, ale k těhotenství nedošlo ani po půl roce. O miminko se snažíme víc jak rok, tak se mi nechce ztrácet zbytečně další čas.

Je řešením vyšetření průchodnosti vejcovodů?

Kdy se přistoupí k IUI?

Jde IUI i ambulantně, nebo se musí už do CARu?

Děkuji

Dobrý den,

začnu od konce - IUI lze provádět pouze ve schválených tkáňových zařízeních - tedy CAR. Jedná se však o ambulantní léčbu.

Otázka kdy přistoupit k IUI je individuální - úspěšnost je však vyšší než u koncepčního optima.

Kdy vyšetřovat průchodnost vejcovodů je individuální (věk ženy, délka snahy o početí, důvod neplodnosti, anamnéza břišní operace). Pokud u mladé ženy není žádná riziková minulost pro neprůchodnost vejcovodů tak není vhodné ji provádět ihned zpočátku. U testu průchodnosti vejcovodů je malé riziko způsobení zánětu.

Letrozol je pro stimulaci a následné těhotenství prokazatelně účinný.

Pokud se o těhotenství snažíte již déle než 1 rok je návštěva CAR již indikovaná.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz