Špinění týden před menstruací. Mohly by to způsobovat hormony?

Zodpovězené
30. črc 2020

Dobrý den,

jsem 10 měsíců po porodu, již 6x proběhla menstruace (nekojím) z čehož 3 poslední jsou doprovázené špiněním cca 5 dní před samotným krvácením (ze začátku 1-2x denně, den před menstruací častěji).

Byla jsem tento měsíc u své gynekoložky, zkontrolovala mi čípek pohmatem (cytologie po šestinedělí prý ve výborném hodnocení), udělala ultrazvuk vaječníků, jestli nemám cysty a během toho potvrdila i probíhající ovulaci. Závěrem mi řekla, že to je hormonální nerovnováha po porodu a předepsala mi Proveru od dalšího cyklu 17. až 25. den, ale prý si není jistá, jestli zabere. Ona by to prý neřešila a nechala tělo srovnat samo. Mám leidenskou mutaci a prý mi toho moc napsat nemůže.

Nyní opět očekávám menstruaci, ale špinění je už 6. den a menstruace stále nikde. Proveru mám mít až od dalšího cyklu. Navíc jsem špinila i 2x po ovulaci. Bojím se nějakého zánětu, navíc moje gynekoložka má nyní až do poloviny srpna dovolenou.

Mohly by toto všechno opravdu způsobovat pouze hormony?

2 měsíce jsem brala na srovnání drmek, ale výsledek nikde.

Omlouvám se za dlouhý dotaz.

Přeji pěkný den

Dobrý den,

postup Vaší lékařky je správný, pokud budete na Proveru reagovat tím, že špinění ustane, tak je původ problému opravdu nejspíše hormonální. Bude-li medikace fungovat, je možné se po nějakém čase pokusit ji vysadit a zjistit, zda již nedošlo ke stabilizaci endokrinologické situace.
Máte-li v pořádku cytologii, má smysl se zabývat ostatními potenciálními příčinami Vašich obtíží až pokud nezabere Provera. Hormonální původ je opravdu nejpravděpodobnější.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz