Velmi krátká luteální fáze. Jak je to možné a proč je v každém cyklu jinak dlouhá?

Zodpovězené
26. únor 2020

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu.
V prosinci potvrzena ovulace dle utz a poté se dostavila ms asi za cca 12 dní. V lednu pozitivní ovulační test 24. DC, ms došla 32. DC - luteální fáze tedy jen cca 6 dní. Nyní v únoru jsem měla pozitivní ovulační test 21. DC a 25. DC došla ms. Luteální fáze byla tedy max. 3 dny.

Proč je luteální fáze takto krátká a v každém cyklu i jinak dlouhá?

HA jsem vysadila v říjnu, od té doby se snažíme.

Je nějaká možnost LF prodloužit?

Už dva měsíce užívám na podporu cyklu Nosifol.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

doporučuji pravidelně ověření růstu folikulu na UZ u svého gynekologa.
Ovulační test není spolehlivý - nedetekuje přímo ovulaci.
V případě růstu folikulu je vhodná podpora ovulace a následně možno podpořit i luteální fázi zcela běžně dostupnou medikací.
Ideální podporu však představuje už podpora růstu folikulu před ovulací.
Doporučuji otevřeně prodiskutovat se svým gynekologem.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz