Ambulantní porod. Zavolat do porodnice a domluvit si ho předem?

Zodpovězené
6. kvě 2020

Dobrý den,

v létě porodím své 4 dítě. Pokud vše proběhne v pořádku a já i dítě budeme v pořádku, tak bych chtěla v porodnici zůstat maximálně 48 hodin, klidně i méně.
Bohužel jsem na stránkách porodnice nenašla, že by umožňovali ambulantní porod. Při minulém porodu mi tvrdili, že musím zůstat v porodnici 72 hodin.

Na co mám právo a jak se bránit tvrzení personálu?

Mám se zkusit domluvit dopředu, třeba do porodnice zavolat a říct jim svůj záměr a nebo raději dopředu nic neříkat?

Mám strach, aby nezačali dělat schválně problémy.

Bohužel porod bude probíhat v menším městě. V Praze nebo jiném velkém městě by asi takovou záležitost tolik neřešili.
Ještě bych chtěla zmínit, že s dětskou doktorkou jsem domluvená a nemá problém do péče převzít miminko mladší 72 hodin.

Předem děkuji za rady.

Dobrý den,

pokud matka ani dítě nejsou v bezprostředním ohrožení života, ambulantní porod musí umožnit každá porodnice. Jedná se o ukončení hospitalizace a nepokračování v navrhované péči. Právo odmítnout zdravotní péči za nezletilého máte Vy jako zákonný zástupce. Můžete z porodnice odejít i bez negativního reversu, doporučujeme ho ale s lékaři sepsat.
Pokud máte domluvené převzetí novorozence do péče s dětskou lékařkou, pokusila bych se s porodnicí domluvit dopředu. Můžete se také informovat u jiných blízkých porodnic, jak k ambulantnímu porodu přistupují. Doporučuji pro komunikaci použít e-mail, abyste měla vše v psané podobě. V metodickém pokynu Ministerstva zdravotnictví ve Věstníku 08/2013 je doporučení pro zdravotníky, jak postupovat při propouštění novorozence mladšího 72 hodin, na ten můžete zdravotníky odkázat.
Pro více informací doporučuji stránky www.ambulantniporod.cz, které se tématu věnují podobněji.

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz