Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Reverz po porodu. Když není důvod zůstat, můžu jít domů?

Zodpovězené
6. únor 2020

Dobrý den,

někde jsem slyšela, že matka může odejit domů hned po porodu, pokud je vše v pořádku s matkou i dítětem.

Chtěla jsem se tedy zeptat, pokud budu v porodnici se synem tři dny a bude mít novorozeneckou žloutenku, ale bude v nízkých hodnotách, které jsou v pořádku a personál nemocnice mě stejně bude chtít dál v nemocnici držet, musím tam zůstat? Nebo můžu jít domů, že treba podepíšu reverz?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme, že jste se na nás v rámci této poradny obrátila. Váš dotaz zodpovíme stručně a pokud byste měla další doplňující otázky, neváhejte se na nás obrátit.

V případě, kdy matka odchází domů hned po porodu, mluvíme o ambulantním porodu. V nemocnici Vás nikdo držet nemůže (pokud nejde o zákonem danou výjimku, jak popíšu dále) a můžete dokonce odejít i bez podepsaného reversu. Za dítě od okamžiku narození zodpovídáte Vy, nikoliv lékaři. Přesto bych Vám doporučila v případě odchodu negativní reverz podepsat.
Zákon o zdravotních službách ovšem obsahuje určitou ochranu dětí. Péči mohou zdravotníci dítěti poskytnout i bez souhlasu rodičů, a to v případě, že jde o:
• péči nutnou k záchraně života nebo zamezení vážného poškození zdraví,
• při podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte,
• pokud by dítě trpělo duševní poruchou, při jejímž neléčení by se vší pravděpodobností došlo k vážnému poškození zdraví.

V případě, že nepůjde o ohrožení života, můžete nemocnici opustit. Samotné dřívější opuštění nemocnice v případě, že nejde o ohrožení zdraví, nelze považovat za zanedbávání dítěte.

O dítěti a jemu poskytované zdravotní péči rozhodujete Vy jako jeho zákonný zástupce.

Více informací (jedná se především o sekci „Svobodný a informovaný souhlas u dítěte“) najdete na webových stránkách organizace APERIO zde: https://aperio.cz/dite-v-nemocnici-a-prava-rodicu/

K tématu odpovědnosti za dítě Vás ještě odkážu na tento článek: https://verajedlickova.cz/2019/09/24/kdo-za-to-...


Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz