Reverz po porodu. Když není důvod zůstat, můžu jít domů?

Zodpovězené
6. únor 2020

Dobrý den,

někde jsem slyšela, že matka může odejit domů hned po porodu, pokud je vše v pořádku s matkou i dítětem.

Chtěla jsem se tedy zeptat, pokud budu v porodnici se synem tři dny a bude mít novorozeneckou žloutenku, ale bude v nízkých hodnotách, které jsou v pořádku a personál nemocnice mě stejně bude chtít dál v nemocnici držet, musím tam zůstat? Nebo můžu jít domů, že treba podepíšu reverz?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme, že jste se na nás v rámci této poradny obrátila. Váš dotaz zodpovíme stručně a pokud byste měla další doplňující otázky, neváhejte se na nás obrátit.

V případě, kdy matka odchází domů hned po porodu, mluvíme o ambulantním porodu. V nemocnici Vás nikdo držet nemůže (pokud nejde o zákonem danou výjimku, jak popíšu dále) a můžete dokonce odejít i bez podepsaného reversu. Za dítě od okamžiku narození zodpovídáte Vy, nikoliv lékaři. Přesto bych Vám doporučila v případě odchodu negativní reverz podepsat.
Zákon o zdravotních službách ovšem obsahuje určitou ochranu dětí. Péči mohou zdravotníci dítěti poskytnout i bez souhlasu rodičů, a to v případě, že jde o:
• péči nutnou k záchraně života nebo zamezení vážného poškození zdraví,
• při podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání dítěte,
• pokud by dítě trpělo duševní poruchou, při jejímž neléčení by se vší pravděpodobností došlo k vážnému poškození zdraví.

V případě, že nepůjde o ohrožení života, můžete nemocnici opustit. Samotné dřívější opuštění nemocnice v případě, že nejde o ohrožení zdraví, nelze považovat za zanedbávání dítěte.

O dítěti a jemu poskytované zdravotní péči rozhodujete Vy jako jeho zákonný zástupce.

Více informací (jedná se především o sekci „Svobodný a informovaný souhlas u dítěte“) najdete na webových stránkách organizace APERIO zde: https://aperio.cz/dite-v-nemocnici-a-prava-rodicu/

K tématu odpovědnosti za dítě Vás ještě odkážu na tento článek: https://verajedlickova.cz/2019/09/24/kdo-za-to-...

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz