Fenyklový čaj. Jak je to s podáváním fenyklového čajíku u plně kojeného miminka?

Zodpovězené
23. kvě 2022

Dobrý den,

jak je to s podáváním fenyklového čajíku u plně kojeného miminka?

Dříve se dával běžně, teď už se moc nedoporučuje. Popřípadě jak dlouho podávat po lžičkách?

Musí být vždy čajík teplý?

Brzy budou dítěti 3 měsíce.

Děkuji

Dobrý den,

U velmi malých dětí se přestal fenykl doporučovat zejména z legislativních důvodů - neexistuje totiž dostatek vědeckých dat prokazujících bezpečnost a Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučuje (od roku 2007) užívání fenyklu až u dětí od 4 let věku, a to kvůli nedostatku adekvátních údajů, přičemž užívání u dětí do 4 let se řídí radou pediatra.

Nicméně fenykl se malým dětem tradičně stále podává, protože řada (a já bych řekl, že většina) pediatrů má s touto léčbou dobré zkušenosti. Užívá se na střevní koliky, nadýmání a na vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích.

Tříměsíčnímu dítěti se obvykle dávkuje cca 10 lžiček fenyklového čaje, v případě břišních obtíží 3x denně, u kašle jen 2x – večer se vynechává, protože na noc není podávání tohoto typu látek - expektorancií – vhodné.

Čaj by měl být vlažný a měla by být použita voda vhodná pro kojence. Podává se maximálně týden.

Přeji Vám i Vašemu drobečkovi pevné zdraví.
S pozdravem
Jan Martin

Fytoporadna Leros ve spolupráci s PharmDr. Janem Martinem, Ph.D.
www.leros.cz | info@leros.cz