Atopický ekzém u dětí a vhodné bylinky. Které vybrat?

Zodpovězené
4. čer 2022

Dobrý den,

syn (8 let) trpí odmalička na atopický ekzém a vedle stravy, kterou regulujeme a zkoušíme různé stravovací přístupy, bych ráda vyzkoušela i nasazení nějakých bylinných čajů či směsí, které by mu mohly pomoci od škrábání a zklidnění atopických ložisek na kůži. Evidentně totiž jen co něco nevhodného sní (zatím ale stále nevíme, co přesně mu nevyhovuje), naskočí mu červené ekzémové skvrny v záhybech končetin, na krku a tváři, i okolo očí.

Existují vůbec nějaké vhodné bylinky k popíjení pro atopika?

Za odpověď děkuji.

Hezký den,

jak správně píšete, je důležité najít tu složku stravy, která ekzém vyvolává. Bez toho se dál nepohnete. Pravděpodobně to víte, ale raději připomenu, že výskyt příznaků může být i 2 až 3 dny po konzumaci problémové potraviny, proto je hledání tak komplikované a zdlouhavé.

K použití přírodních produktů u tohoto typu ekzému jsem poněkud skeptický. Právě přírodní látky tento problém často vyvolávají, může to být nějaké ovoce či zelenina – často například jahody, citrusy, rajčata atd., mohou to být oříšky, čokoláda a mnoho dalších potravin a pochutin. A samozřejmě se občas vyskytují i reakce na některé léčivé rostliny.

Nicméně lze opatrně vyzkoušet některé byliny, které se na ekzémy doporučují. Například lopuchový kořen, violkovou nať, případně pupalkový nebo brutnákový olej. Někdy trochu pomáhají i topické přípravky s aloe vera.

S pozdravem a přáním pevného zdraví

Fytoporadna Leros ve spolupráci s PharmDr. Janem Martinem, Ph.D.
www.leros.cz | info@leros.cz