Praktické rady k nošení v šátku. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
12. led 2024

Dobrý den,

zkouším nosit v šátku mé miminko (7 týdnů) a měla bych pár dotazů, vážné i třeba trochu vtipné:

1. Po uvázání miminko vydává zvláštní zvuky, jakože tak vrže. Nevím, jestli je to projev nespokojenosti, nebo nemůže být přidušené? Nemůže se mi miminko nenápadně udusit? Hlavičku má při navázání rovně do mého těla, nechce ji dát na stranu, má ji mít na straně?

2. Pokud bych měla miminko špatně uvázané, mohu mu ublížit, i když se tak stane třeba jednou, nebo jen dlouhodobě. Jakože třeba se mu může něco skřípnout, nebo jen dlouhodobým špatným zatěžováním bude mít v budoucnu problémy se zády?

3. Jak se to dělá, když se v takovém počasí někam jede autem a tam odtud chci miminko nést v šátku? Do autosedačky ve vymrzlém autě ho oblékám víc než do šátku, a pak ten šátek, když vážu, tak tahám po zemi.

4. Kdybych šla se šátkem sama, jak si dojdu na záchod? Chodíte i s dítětem v šátku?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tak to jsou záludné otázky 🙂 Pokusím se odpovědět...

1. Pokud by bylo miminko nespokojené, bude se spíše vrtět a různě kroutit. Pokud je v šátku v klidu, tak bych asi neměla obavy ani ze zvláštních zvuků. Co se přidušení týče, tak je samozřejmě vhodné miminko pravidelně kontrolovat, ale obvykle je i při přímé poloze hlavičky vůči tělu rodiče nosík dítětě v takovém úhlu, že je tam prostor pro dýchání zachován. Záleží samozřejmě i na tom, co máte oblečené ...

2. Úvaz je samozřejmě dobré mít symetrický, tedy aby dítě nebylo v šátku křivě, aby mělo dobře podsazený zadeček, zakulacené zádička, kolinka výš než hrana zadečku (to postupně s přibývajícím věkem dítěte není až tak důležité - u 1,5 letého dítěte to opravdu už děláte jenom proto, aby se dítěti lépe sedělo), úvaz by měl být přiměřeně dotažený.
Pokud občas úvaz "odfláknete" tak se nic neděje a dítěti tím do budoucna nezaděláte na problém 🙂 , ale nemělo by z toho být pravidlo. Je opravdu důležité dbát na správnou uvolňovací polohu zakulacených zad a podsazeného zadečku.

3. No, tak to je trochu peklíčko pro všechny rodiče... at už to oblékání nebo válení šátku po zemi.
Oblečení se dá vyřešit i tak, že dítě oblečete "na šátek" a v autosedačce ho zabalíte do hřejivé pokrývky - auto se stejně časem vytopí, tak at se dítě zase nepřehřívá.
Šátek a válení po zemi - hodně rodičů to řeši tak, že má na sobě už šátek předvázaný a cípy šátku má strčené v kapsách. Je to krapet krkolomnější, ale pokud nemáte vysoké auto typu Ford Galaxy nebo Transportér, ve kterém si můžete skoro i stoupnout, tak to holt jinak udělat nejde.
Nebo si na zimu pořídit nosítko... 🙂

4. Jj - s malým dítětem i na záchod v šátku :D
Ideálka je pak, až pak už dítě aspoň stojí... do té doby je to trochu boj a chybí jedny hlídací ruce.

Držím pěstí, ať se daří nosit v pohodě a jste oba spokojení.