Nošení v šátku a praktické věci. Poradíte?

bindu
11. zář 2019

Hezký den ☺️
milé zkušené maminky, které nosíte v šátku (nejen doma), ráda bych se vás zeptala, jak některé věci děláte.. Některé věci si jako prvorodička a "prvonosička" nedovedu představit a potřebovala bych zjistit jak to vy maminky vlastně v reálu praktikujete ♥️ (předem bych chtěla říct, že kočárek budeme mít taky, ale uvažovala jsem jen o nějaké levné variantě na občasné podrndání nebo větší nákup, primárně bych chtěla nosit - pokud to bude vyhovovat mimču 😎 )
S kočárkem je to jasné, dám všechny potřebné věci dolů do prostoru k tomu určenému, a bez námahy a stresu jedu - do obchodu, se psem, do lesa (asfaltka) atd. a více méně nic neřeším. Pití, jídlo pro mě, drobnosti, věci na přebalování atd. se prostě i s mimčem vezou a no stress.. mimčo potřebuje přebalit a no stress prostě ho v klidu přebalím v kočárku nebo si zajdeme do cukrárny, na WC apod. Ale nejde mi do hlavy, jak to budu dělat když budu šátkovat??
Co nosíte za tašky, aby se vám tam všechno vešlo? To než jdete koukáte na počasí jak bude za 2h a pokaždé přemýšlíte co s sebou aby jste toho neměly moc? (Jsem zvyklá mít v tašce všechno - takže jen přidám pití, vezmu a jdu) jak nosíte, aby to bylo pohodlné pro vás i pro mimčo? Když se pokaká neumím si představit, že najednou někde rozbaluji "tábor" hledám místo, kde se mi všechno vejde a potom to zase sbírám... Další věc, chci používat látkové pleny, ok, vyjdu na dvě hoďky na prochajdu i se psem (tentokrát si vezmu jen to nejnutnější jako klíče, mobil, pití a pleny, třeba do ledvinky) a mimčo se mi pokaká - co když se třeba přižene jarní deštík?? Jednak ledvinka asi nebude stačit, protože mě teď napadá vzít navíc minimálně i pláštěnku a přebalovací teplejší podložku a za druhé, kam s tou plínkou? Jasně, že do nepropustné tašky na látkové pleny 😀, ale do tašky i s nadílkou? Přivázat za šňůrku k tašce?.. další věc, přebalování nošeného miminka - nevadí prckům ta manipulace? Myslím tím než ho dostanu z vyhřátého šátku, přebalím a zase než navážu šátek a posbírám rozbalený "tábor" (i několikrát za dopoledne)? Jinak, nepředstavuji si že mimčo bude od rána do večera v šátku 😁 vím, že potřebuje pohyb, prostor, protáhnout se, rovnat si zádíčka a podobně, jde mi o ty přesuny, výlety, nákupy atd. ... Bohužel ve svém okolí nemám žádnou maminku, která by nosila, všechny mají kočár.
Jako nezkušená, když si toto představím, tak mi přijde nejjednodušší mít prostě kočár na jakékoliv cestování a prcka v šátku jenom doma... Na druhou stranu budeme s prckem hodně jezdit na výlety, chci se psem i na delší vycházku než na hoďku kolem domu a pod. - nejen autem, ale i vlakem, busem a nechce se mi pořád tahat kočár.. Omlouvám se za vyčerpávající román 😁 ale jak tak o tom přemýšlím, zjistila jsem, že bez zkušeností sama nic nevymyslím..a tady možná bude někdo, kdo by mi na moje "hloupé" dotazy dokázal odpovědět 😇

Pokud někdo poradí, předem moc děkuji 😀♥️

elis16
11. zář 2019

Zatím též nemám zkušenost s delším nošením v terénu (nosíme zatím doma nebo kolem baráku), ale asi bych pořídila na delší tůry batoh než tašku, přijde mi to prakričtější.
Jinak se taky zdovolením nechám inspirovat zkušenostma ostatních, jelikož mě časem delší pobyt venku s šátkem, taky čeká 🙂

hezz17
11. zář 2019

Ne delsi vzdálenosti, na výlety atd jsme chodili vždycky ve dvou. Jeden satek/nositko a druhý batoh. Sama jsem chodila radši s kocarem, právě proto, že jsme nechala být ovesena jak vánoční stromeček.. :-I

hezz17
11. zář 2019

A do vlaku, autobusu naopak s nositkem, to bylo jednodušší😀

pipi_puncocha
11. zář 2019

Já teda vlastní zkušenost zatím nemám, chystám se nosit až od listopadu (miminko je zatím v břiše), ale plánuju si pořídit místo tašky mateřský batoh, který budu využívat jak na nošení, tak na přidělání na kočárek/pod kočárek, je v něm nepromokavá kapsa právě na pleny (ty ještě předtím dáš do tašky), přebalovací podložka atd. A všechno se tam v pohodě vleze... ale co tak vím z okolí, tak často maminky kombinují jak kočárek tak šátek, takže ve výsledku na nějaký celodenní výlet máš sebou oboje.

misicka1988
11. zář 2019

Já nosila batoh, bylo to pro mě nejjednodušší. Ale mnohem více jsem využila venku kočár. Šátek jsem používala hlavně doma, protože malá byla hodně kontaktní, ale v kočárku byla spokojená.

petulejan
11. zář 2019

Já jsem pořídila batoh,speciální přebalovací,nepromokavý,se spoustou kapes a je i dost prostorný. Ideální vyváženost,mimco vepředu,batoh vzadu 😉 to přebalování je už horší,musíš vše sundat,nebo vázat tak,aby si jen mimco vysunula,šátkem pak ometas i zem 😁 asi to chce cvik 😊

drep
11. zář 2019

Já nevím, jestli jsem až tak zkušená. Na celodenní chození jdeme ve dvou, já nesu dítě, muž batoh. Na výlety na dvě hodiny chodím sama, mám obyćejný batůžek, kam dám pití pro sebe, pití pro dítě, kapsičku, náhradní plíny (tak dvě), nepromokavou tašku, podložku, nasťrihanej perlan a medvídka v male střičce, jednu sadu náhradního oblečení pro dítě a to nám ke štěstí stačí. Výhoda šátku je, že se dá použít jako další vrstva na položení, výhoda nosítka je rychlost nasazení, teď už preferuju nosítko, ale chodila jsem i se šátkem. Ale pokud potřebuju cestou odnést krabici na poštu, beru kočár. Šátek mám úplně obyč bavlnu právě proto, abych ho mohla prát dle potřeby, což bývá fakt často, ditě je blinkací. Použité plíny dám do pul tašky, nepromokne a ani nesmrdí. Dítěti vyndavání nevadilo, ale já to vždycky dělala tak, že jsem si vybrala hezký den, někam došla, tak jsem ji rozbalila, nechala se protáhnout, nakojila, přebalila a šly jsme domů

lysecek
11. zář 2019

@petulejan ano, prebalovaci batoh. Pouzivam i s kocarem (jak je starsi na skejtiku, nemuzu mit tasku povesenou na madle. Nosim s sebou vzdy vse potrebne, i kdyz pravda veci typu piknik deka nebo velky mic teda ne. Ale pleny latkove, nahradni obleceni pro obe deti, mikinu, svacinu a piti, knizku na zabaveni do mhd, hracky na pisek (minimalisticky), destnik skladaci dle predpovedi.

Prebalovani jako s kocarem, bud zajdes nekam do tepla, nebo staci tenka nepropustna podlozka, na lavicku slozis svoji mikinu, na to podlozku. Existuji uvazy, z kterych se da dite vyndat a zas vratit, myslim, ze jeden takovy se jmenuje dvojity kriz. Ale i z toho zakladniho, krize s kapsou, se to da. Jinak. Ze zacatku s malickym miminkem predpokladam na cely den stejne nevyrazis. Starsi dite uz tak casto nekaka. Pokud by se pokakalo na prochazce se psem, v nejhorsim by vydrzelo domu (polud nechodis na 2hod nekam daleko od domu).

lysecek
11. zář 2019

@lysecek jo a jeste. Asi zalezi na typu plen, ty moje jsou dost objemne. Da se resit nouzovou jednorazovkou, ktera je tenka a lehka, mivala jsem driv porad v batohu pro pripad, ze bychom se nekde zdrzeli a akutne bych potrebovala prebalit. Nebo kombo jedna latkova prednostni a jedna jednoraz, kdyby nebylo zbyti. Da se koupit v rossmanovi myslim i baleni jen dvou plen, takze nemusis kupovat cely balik.

astyna88
11. zář 2019

Z me zkusenosti - odnosene dve deti. Vic premyslis,co vezmes,pod kocar nahazes kdovico casto i zbytecnosti. Na noseni jsem si koupila z fleru vak na zada, nepromokavy, mam skladaci destnik. Co jsem nosila,tak bylo jen latkovy ubrousek na utreni pusinky, papirove kapesnicky nebo jeden latkovy, latkove plenky na ven jsem nedavala, klice,skladaci destnik a velka plenka na prebaleni. Nic vic. Jo jeste mobil a na drobnosti jsem mela minipenezenku 😊 jeste jsem nosivala nahradni obleceni. Ale to se ti v pohode do vaku vejde a nejedes do pralesa, co ti bude chybet,koupis,napr piti,ja jsem temer vzdy tahla zbytecne velke piti.

misak48
11. zář 2019

Nosíme hodně, malá mi v kočárku řve. Ještě jako těhotná jsem pořídila přebalovací batoh, ale se šátkem mi prostě není pohodlný, s nositkem už vůbec ne. Tak jsem si teď pořídila Onbag (hod si do googlu) a ten je super. Úvazu si ho jak zrovna potřebuju - batoh, taška přes rameno, taška na kocar... A ušila jsem si velky, takže v něm mám pořád deštník, náhradní oblečení, malou svacu, pleny. A vazů místo KSK dvojitý kříž, protože se v něm jednak lépe kojí a jednak jde dítě krásně dovnitř a ven aniž by se musel rozvazovat....

jipe
11. zář 2019

Já nosím batoh. Nosím ho teda i s kočárem, mě ta taška na madle vadí 🙂 Přebalování - když je teplo, tak kdekoliv na lavičce, na trávě na podložce, apod., když je chladněji, tak i s kočárem musím někam do tepla. Malé mimčo při celodenním výletu budeš stejně vyndávat na kojení, tak při té příležitosti i přebalíš. Látkové pleny jsem na ven nedávala

martiniquest
11. zář 2019

Chodila jsem vzdy s batohem a tahala sebou jen opravdu dulezite veci. Kojila jsem, tim padem odpadla spousta kramu. Plinky na cesty jsme meli papirove, protoze latkove na pul dne/cely den zaberou hodne mista. Tim padem jsme neprebalovali tak casto (v pripade curani kazde 3hod) - spojila jsem to s kojenim a znova navazala. Doporucuju koupit kvalitni nosici obleceni. Mam vybornou zkusenost se zimnim kabatem Angel wings. Nosila jsem ho denne od rijna do dubna a jen pod nej vrstvila. Pro mimino je vyborna merino kukla a dobre capaky (meli jsme Lodger a byly skvele).

prejeta_zaba
11. zář 2019

Úplně nevím co čekáš, buď budeš chodit jak vánoční stromeček nebo holt půjdeš bez statisíce "potřebných" veciček a budeš se moct i hýbat. To cos vypsala taky logicky musí vážit tunu, tak uvaž i jestli vydržíš někde celý den běhat s miminem na břichu, batohem na zádech a psem. 🤷Popravdě já jsem s 2 dětmi zjistila, že s sebou pořád tahám obří přebalovací tašku a 3/4 z toho jsem nikdy ani nevytáhla, tak jestli potom nestačí fakt vzít kapesníky, klíče, třeba papírovou plínku a jít. 🤷 Prostě buď chceš teda nutně látkovat a tahat s sebou tábořiště na tři dny nebo uděláš nějaký kompromis a vezmeš nejnutnější, všechno do ledvinky nenacpeš. A přebalování taky,
buď si ho dáš na zem na šátek (dokážu si představit leda v létě někde v přírodě a nebo holt prebalíš někde kde jsou na to prostory). Některé mimina kadí po každém jídle a některé jednou za týden, tak netřeba si s tím lámat zas tak hlavu. 😀

martinka_33
11. zář 2019

Na věci jsem nosila batoh, to bylo nejpohodlnější, přehlasovala jsem tak, že jsem ji polozila na ten šátek, tjm nebyla potřeba prebalovaci podložky, dalo se tak venku na lavičce (za sucha), v restauraci, ve vlaku, prostě všude... I když jsem první dite latkovala, na delší cestování jsem dávala jednorázovou plnou, bylo to pohodlnější 🙂

hany_bany
11. zář 2019

Já jsem nosila batoh, v něm přebalovací sadu-plenky, vlhčené ubrousky (nebo medvídka a ubrousky perlička, ale to jen že začátku, pak už mimčo tak často nekaká a pak jsem tu lahvičku furt vylévala a chystala novou, aniž bych využila). Pak jsem měla přebalovací podložku s pul zaterem kaasgaren, je hodně skladná. A určitě jednu sadu oblečení, miminka se umí prokakat od hlavy k patě v tu nejméně vhodnou chvíli 😁 Jinak nošení je super, nemusíš přemýšlet, kde je jaký terén, schody atd.

martinka_33
11. zář 2019

@hany_bany nejlepsi je kdyz se prokaka az na ten šátek a čeká te jeste sest hodin ve vlaku, ale zase pak máš jistotu, že budeš mít pro sebe celé kupé 😀 Pisu z vlastní zkušenosti 😅

prejeta_zaba
11. zář 2019

@hany_bany
@martinka_33 To je přesně moje noční můra mateřství. Proč si to neudělat jednoduše, když to jde i složitě. 😅 Samotná představa dítěte přes 6 hodin ve vlaku. Díky, za nic na světě. 😝 Případně zpoceného nevrlého dítěte v šátku, jak táhnu batoh plný látkových plen, lahviček a nevím čeho všeho "potřebného" a k tomu do každé ruky nákup! Proč ne jednoduše kočárek, protažené dítě, které má svobodu pohybu a nákladní prostor v košíku. Kočárek sjede i Schodovou, a není to zas takový horor. Oproti tomu kdekoliv na běžném terénu se člověk nemusí valit jak Obelix. 😝 (A ne, nebráním se nošení a látkování, ale nemusím jít přes mrtvoly)

misak48
11. zář 2019

@prejeta_zaba ono je to taky dost o dítěti, že. Kdybys měla dítě, které už od narození jde dát do kočárku jenom když ho předem uspis a od 3 měsíců ječí jen ho zahlédne na chodbě, tak bys taky mluvila jinak...

holka_zelenooka
11. zář 2019

Co se týče kakání (i čůrání), miminka mají přirozeně vžito, že do hnizdečka se nedělá, čili moje holčičku vždycky měla tendenci čůrat a kakat po příchodu z procházky😊 jsem šátkový nadšenec, ale chodila jsem vždy na více hodinových procházek...ale venku jsme to vždy zvládli...tím, že je mimčo u tebe, je víc v teple, skrytý, nepotřebuješ tolik věcí...a hlavně na všechno si najdeš metodu😊 když jdeš na dýl, prostě batoh...my nosili přebalovací podložku...ta blízkost s miminkem stojí za to! Navíc potvrzuji, že nošené děti jsou pohodové, klidné (neříkám, že v kočárku nejsou pohodové, jen je dokázáno, že nošením na těle vybijou přetlaky a tenze, které ze sebe ležící o samotě nedostanou) mrkni na kouzlonoseni.cz

lennus
11. zář 2019

@bindu Pořídila jsem si batoh roll up, ale většinou jsem střídala kočár a měla po ruce nosítko či šátek nebo když byla u mě, tak c kočáru všechny ty krámy.

svntvt
11. zář 2019

Resila sem u dcery prakticky to same 😁 a musim rict, ze ac se mi myslenka satkovani libi, po par ruznych vyletech a prochazkach jsem uznala, ze kocarek je proste praktictejsi. Jo, jde hodne o teren, kdyz sme vedeli, ze bude blby teren, tak satek (resp.u nas pak hlavne nositko) bylo jasna volba a super. Ale na klasiku procházky okolo domu, na nakup, na hriste apod. proste vedl kocarek a zeny na prochazce s ditetem v satku napr. v parku, kde se da krasne jet kocarem, jsem sice obdivovala, ale nakonec jsem proste nepochopila, proc bych to mela delat 😂 Me stavilo kdyz sme treba jeli na podzim autem k lesu, tam jsem si krkolomne ještě v aute snazila navazat satek (zatím bez ditete), protoze venku bylo bahno a mokro a cely by se mi v tom vyvalel, pak se mi do satku dite poblilo (dalsi vec, proc u me satek proste nevyhral na plne care- blici miminko 😂 vetsinou nez jsem navazala, nejednou me pozvracela a clovek pak neprevleka jen poblinkane dite, ale i sebe a to se mi stalo kolikrat i dvakrat po sobe, to clovek s nervama neda 😁) a rikala sem si, met tu kocar, predelam jen dite ze sedacky a jedem 😂 Ono fakt moc zalezi na diteti a na tom, co bude vyhovovat Tobe, ja uz moc temto predporodnim idealum o tom jak to budu delat/nebudu delat neverim. Proste mas jako moznost oboji, je blbost jeste pred porodem rict, budu prevazne nosit! A jak rikaji holky, se satkem batoh na zada a dat tam jen minimum věci, ja sem latkovala i venku, takze plenky na dyl zabraly klidne cely batoh 😂

svntvt
11. zář 2019

Jo a taky hraje roli vaha miminka/ditete. Ze zacatku je to ok i s tim batohem dohromady 😂 pak mi z toho trnuly zada a proste delsi prochazky sem nedávala....

prejeta_zaba
11. zář 2019

@misak48 no jasně, každý je jiný. Proto to chce vyzkoušet a ne už před porodem "mít jasno". Taky jsem chtěla co nejvíc látkovat. Ve chvíli, kdy mi syn chytal úplný hysteráky z té těžké mokré plenky jsem si řekla, jestli to stojí za to. Řve často a ještě ho otravovat s mokrou plenou (nebo neustále přebalovat), když je tu možnost papírových. Tak se to prostě někdy nemusí hrotit jen proto, že maminka chtěla nebo je to v módě. 🤷

kosi_cek
12. zář 2019

Já odnosila 4 děti, bez kočárku, nosila jsem pouze v šátku a používala pouze čtvercové pleny, doma i venku, chodila jsem ven na x hodin, celodenní i vícedenní výlety. Jako asi to chce nějakou zkušenost, aby člověk ty věci postupně minimalizoval a pobral to nejnutnější, používala jsem batoh, později tašku přes rameno, když šli dítě na záda. O víkendech distal taťka s věcmi třeba celou krosnu. Já např. ssebou nikdy netahala žádnou přebalovací podložku, přebalovala jsem všude -v autobuse na svém klíně, na lavičce, na betonovém sloupku, na zemi, pod dítě jsem dala nějaký svůj svršek nebo přímo šátek nebo jen plenku, na použité pleny nepropustný pytlík, místo vlhčených ubrousků další plenu navíc, kterou jsem vlhčila vodou na pití. Kojení je nejskladnější, v šátku se dá kojit za pochodu. Na nákupy mám tašku na kolečkách a věř, že její nosnost je 2* větší než nosnost kočárku, takže jsem mohla nakoupit třebas 2 kartony mléka + něco k tomu, to by měl leckterý kočár problém i bez dítěte.

astyna88
12. zář 2019

@prejeta_zaba

Taky na sobe nemusis mit 6 h dite navazane. Ja jsem ho normalne venku davala na travu,prave na tu plenku nebo na onen satek. Dite se prokopka,prebali, nakoji a pak se zase slo dal,tak jsem ho navazala. Kdyby nemela satek,tak ma zasvihany kocar, to taky neni lahoda (to je zase ma zkusenost) - tzv trojty prustrel.

Moji synove nekadi ani necuraji v nositku,satku nebo autosedacce. Vzdy az pote...

Ja jsem zastance toho,ze se nic nema prehanet. Ani dite xy hod v satku,nebo vetsinu dne v kocarku...

svntvt
12. zář 2019

Ono i zalezi na rocnim obdobi no... V lete treba budes prevazne nosit a v zime treba muzes zjistit, ze je to prebalovani a to ze ho nemuzes nikam odlozit nepraktické a vyhraje kocar. Zkusis uvidis, sama si vsecko nejak vychytas, kdyz budes chtit.

astyna88
12. zář 2019

@svntvt

Zase v zime budes vyhledat spis uzavrene prostory,kde jsou pulty na prebaleni. Kdyz pujdes do lesa,tak ve snehu nepotahnes kocarek. Zijeme v Praze a kdyz tu necekane v unoru napadlo 30 cisel snehu,tak jsem koukala,kdo vsechno z naseho panelaku vytahl nositko. To se fakt nedalo.

svntvt
12. zář 2019

@astyna88 jasne,sak jo,ale o tom ta diskuze moc neni,spis o tom,co je praktictejsi a muj nazor je, ze oboji je praktické, ale ne vzdy a ne pro kazdeho. Kocarek je praktictejsi na neco a satek zas na neco jineho, za me je nejlepsi mit oboji a moct si vybrat a v mych podminkach proste prevladal kocarek a ten sem satkem doplnovala.

martinka_33
12. zář 2019

@prejeta_zaba souhlasím s tebou v látkování, to jsem taky venku praktikované, jen když jsem věděla, že nejdu daleko a na přebalení už budu doma, nosit sebou špinavou plinku mě desilo 😀 Nicméně s kocarkovanim musím dát za pravdu
@misak48 kdyz miminko v kocarku neutisitelne pláče, pak moc moznosti neni ☹ Třeba na nákup jsem taky chodila s kočárkem, dítě v šátky, nákup v kočárku 😀 Ale teda cestování s kočárkem veřejnou dopravou byla moje noční můra, už jenom to, že autobusu nevezme víc jak 2 kočárky a ty pak čekáš na dalsi spoj, brrr! V tomhle je šátek super 🙂 Pak s druhým dítětem jsem se radši rychle naučila řídit, když už jsem neunesla dítě a "vercajk" pro dvě, abych nemusela s kočárkem do autobusu/vlaku