Antibiotika v prvním trimestru. Co myslíte?

Zodpovězené
28. únor 2020

Dobrý den,

jsem nyní v 11.tt, trápí mě pálení v krku a vleklá rýma, celková slabost. Paní doktorka se mi podívala do krku, prohmatala a napsala mi hned antibiotika roxithromycin ratiopharm 150 mg. Měli by být v těhotenství v pořádku dle ní. Doma se mi to rozleželo a začala jsem se stresovat, zda to mám brát. Jestli třeba se k paní doktorce nevrátit, jestli by nevzala stěr nebo krev, nebo jsem se dočetla o testu crp, ten mi ale nedělala. Jsem z toho nervozní.

Děkuji za odpověď, případnou radu.

Přeji hezký den.

Dobrý den,

existuje celý rozpis, která ATB a v kterém trimestru jsou bezpečná. Vám bych asi doporučil amoxicilin+klavulanát (=Augmentin nebo jeho generika), tam je to jednoznačné.

Roxithromycin je ale též slušná volba.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň