Kyselina listová v těhotenství - vysoké dávky. Jaký je na to Váš odborný pohled?

Zodpovězené
2. pro 2021

Dobrý den,

jsem v 27. tt. Před početím a v 1. trimestru jsem brala Chytré miminko 1, od 2. trimestru Chytré miminko 2. Nyní se ke mně dostaly informace o tom, že přemíra kyseliny listové může být pro plod škodlivá ve smyslu vyššího rizika vzniku autismu. Prostudovala jsem složení obou preparátů a obsahují 400 mcg methylfolátu + 400 mcg kys. listové v jedné tabletě. Nechala jsem si odebrat krev a hladina kys. listové vyšla 65,1 nmol/L (meze 10-70,2 nmol/L) - dle laboratoře v mezích normy, ale ve srovnání s tím, co jsem se dočetla, je má hodnota nadlimitní (např. https://hub.jhu.edu/2016/05/12/too-much-folate-... - vysoké hodnoty uvádí nad 59 nmol/L). Proto mám nyní strach, zda jsem nemohla ohrozit miminko nadměrnými dávkami :(.

Mohl byste mi k tomu prosím sdělit svůj odborný názor?

Moc děkuji.

Dobrý den,

to víte, že ta studie, o které píšete, vzbudila velký rozruch - samozřejmě největší u podezíravých lidí, kteří bojují proti všemu, ale i v odborných kruzích. Ale zcela chápu Vaše obavy.

Mám pro Vás dobrou zprávu. "Vaše" studie je z USA (Boston) a je většinou z rodin s nižším socioekonomickým statutem (což se obvykle ve studiích projevuje nezdravým životním stylem), zaráží mě, že neuvádí rasy (to je v USA běžné, protože černá, bílá, asijská a hispánská se při různých biologických procesech značně od sebe liší). A tato studie sledovala asi jen 1100 matek s dětmi. Kromě toho tato studie sama uzavírá, že jejím závěrem je "studovat vztahy těchto živin a ASD", nikoli "pozor na ně".

V témž roce (2018) byla publikovaná obrovská (přes 45.000) izraelská studie v prestižní JAMA Psychiatry (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29299606/) a tato studie (přestože neměřila hladiny B9 a B12 po porodu) došla k závěru, že suplementace v těhotenství vede ke SNÍŽENÍ rizika ASD.

Důležitá je ještě jedna věc - v souvislosti s některými "folát-dependentními" nežádoucími metabolickými procesy se často zmiňují tzv. UMFA (unmetabolized folic acid), tedy zbytky nemetabolizované kyseliny listové. To obvykle souvisí s individuální schopností té které ženy metabolizovat syntetickou kyselinu listovou, která je zase nutná jako ochrana před vrozenými vadami.

Vy jste však v Chytrém miminku konzumovala a konzumujete kromě základní kyseliny listové (ta je výhodná k "nastartování" Vašeho MTHFR enzymu) už jen metylfolát - tedy "předštěpenou kyselinu listovou", která za sebou nemůže zanechat nepořádek typu UMFA.

Můj názor summa summarum je, že se prakticky není čeho bát. A pro Váš klid bych asi udělal to, že bych konzumoval těhotenský MV 5x týdně (určitých obav po takovémto samostudiu už se asi do porodu nezbavíte)...

Přeji Vám, ať máte zdravé a krásné miminko!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň