Magne B6 ve 28. tt. Hrozí něco dítěti, kdybych užívala celé předepsané množství denně?

Zodpovězené
16. led 2022

Dobrý den,

pár dní mi hodně tvrdne břicho. Jsem ve 28. tt. Můj lékař mi předepsal Magne B6 4x1 tbl. Bohužel v lékárně a i v přívalovém letáku je upozornění, že těhotné mají užívat pouze 2 tbl denně.

Hrozí něco dítěti, pokud bych užívala celé předepsané množství denně?

Zároveň užívám kyselinu listovou 1 tbl denně.

Děkuji

Dobrý den,

v příbaláku to sice je, ale vůbec nechápu proč. V magnesii lactici (to je "Vaše sůl") je jen 10 % elementárního hořčíku, tedy pokud byste brala ty 4 tablety, dostanete cca 200 mg hořčíku, tedy cca polovinu denní doporučené dávky (hořčík je samozřejmě i v potravě). Vitamin B6 je rozpustný ve vodě a jeho "naddávka" se bez potíží vyloučí do moči.

Já tedy naprosto běžně doporučuju (a vídám od jiných lékařů) dvojnásobnou dávku a sám jsem komponoval Magnesium citrát complex (https://www.chytre-miminko.cz/produkty/chytre-m...), který je určen těhotným. Podle mě je to takové to "lékové" - "nebyly provedeny studie, a tak nemůžeme zaručit, atd." (příbaláky v lécích píšou firemní právníci pro právníky amerických pacientů. 🙂)

Ničeho bych se na Vašem místě nebál.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň