Nadměrné přibírání v prvním trimestru těhotenství. Na co si dát pozor?

Zodpovězené
24. srp 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně přibírání v prvních měsících těhotenství.

Jsem potřetí těhotná a opakuje se stejný scénář, extrémně přibírám v prvním trimestru. Mimo těhotenství mám normální váhu i postavu (169cm / 64kg), hodně sportuji, jím poměrně zdravě a pestře a jsem spokojená.

Nyní jsem ve třetím měsíci a navzdory silným nevolnostem a tomu, že průběžně dost zvracím a vlastně mi jídlo ani moc nechutná, mám 5 kilo nahoře. Oproti normálu tedy o něco míň sportuji, ale pořád se mi to nejeví adekvátně k tomu nárůstu hmotnosti, a je pravda, že jsem trochu musela změnit skladbu jídla, protože normálně jím např. hodně syrové zeleniny a nyní se mi z ní dělá zle, tak jsem ji omezila.

Na nevolnosti mi pomáhají mléčné výrobky, tvarohy apod., tak jsem je zařadila, může to být tím? Případně nemáte nějakou radu, na kterou složku jídla si dát pozor, co omezit, co přidat, aby váha zpomalila?

Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

ono to není tak jednoduché - podle toho, co píšete, může část Vašich "zisků" na váze být klidně nějaká voda. Myslím, že děláte, co je ve Vašich silách a když v tom budete pokračovat, nemusí to být tak strašné. Můžete také zkusit místo svého dosavadního těhotenského multivitaminu produkt Fertiprona - inositol obsažený v něm pomáhá přirozeně nastavit citlivost těla na inzulin.

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň