Co s nadměrným přibíráním v těhotenství?

janule1940
31. črc 2019

Dobré ráno.Dnes jsem stoupla na váhu a jsem v šoku.Jsem ve 25tt a přibrala jsem 13kg😢.U prvního dítěte jsem tohle přibrala za celé těhotenství.Po šestinedělí jsem zhubla na původní váhu,ale kolem 5 měsíce věku miminka jsem začala přibírat a během 3 let kojení první dcery jsem nabrala 8kg.Tehdy mě vyšetřovala lékařka na štítnou žlázu a byly tam lehce mimo normu nějaké hodnoty,tak mě poslala na sono,kde mi našli uzlíky na štítné žlázy.Nález ale nebyl prý tak relevantní,aby se léčil.Jen se měl sledovat.Nyní v současném těhu jsem přibírala hodně už od začátku,tak mi gynekolog udělal testy na štítnou žlázu zase a vše bylo v normě.Jsem už zoufalá.Dcerku mám doma,hlídání žádné,takže i k doktorům musí se mnou.Tím pádem nějaké cvičení,jóga,rychlé procházky nepřipadají v úvahu.Ale chodíme ven,mám zahradu,psa,každodenní úklid a povinnosti,takže na gauči nesedím.Máte někdo podobnou zkušenost?Pomohlo Vám něco zpomalit přibírání?S nadváhou bojují půlku života,přestože jsem vždy hodně sportovala.Dokud se mnou moje máma nežila několik měsíců ve společné domácnosti,nevěřila,že se stravují zdravě.Ale v porovnání s ostatními lidmi kolem se až na občasnou sladkost stravují racionálně.Děsím se,abych na konci těhu neměla metrák a ve 40 nevypadala jako moje babička,která sotva prošla dveřmi😭.

beatty
31. črc 2019

@janule1940 geneticka predispozice hraje roli, ale neni to jedina vec, ktera ma na pribirani vliv.
Asi bych zkusila zjistit, proc to tak je. Protoze jestli se stravujes zdrave, bude zakopany pes jinde.
Nemuzes mit treba jidelnicek nevyrovnany a malo zivin/vitaminu/mineralu? Nebo nenuzes byt dlouhodobe ve stresu?
Behem tehotenstvi s pribiranim, i kdyz nadmernym, stejne ale moc neudelas. 🤔
Co po porodu zkusit cvicit hormonalni jogu?

widowblack
31. črc 2019

Co považuješ za zdravé stravování ? Urcitě být tebou tak bych vyřadila z jídelníčku to co obsahuje mouku , a to i tsk že omáčky zahušťované moukou ( i když jí tam trochu tak tam je ) , hlídat si kdy jíš ovoce ( to spíš dopoledne a jen trochu) jinak určitě pokud se celý život potýkáš s problémy tak věřím , že se stravovat umíš . A tedy nevim kolik je dceři ale můžeš zkusit cvičit doma s ní a nebo jí pustit pohajdu a ty si zacvičit , je důležité si hlídat tepovku v těhotenství ( maximálka by měla být cca 125-135tepů pokud máš hrudní pás značka idelál) a co a jak cvičit v těhu najdeš inspiraci na instagramu , youtoube atd ... a nebo opravdu jít k lékaři a tvat na tom aby ti poradil a nebo te nekam doporucil a hold malá to bude muset absolvovat s tebou a nebo si partner bude muset vzit jeden den dovolenou a ty si to oběhat . Držím palce ať to vyřešíš 😉

fly80
31. črc 2019

Já měla tehotenskou cukrovku a musela držet dietu. Žádný cukr, malé porce, zelenina a pít jen vodu a v těhotenství jsem zhubla 18 kilo. Ale já mám z čeho, nikdy jsem nebyla žádné tintitko. Ale třeba kamarádka je od malička hubenour, takovej zdechlík a v těhotenství nabrala 25 kilo a ani nevěděla jak.

janule1940
autor
31. črc 2019

@beatty Tak ve stresu jsem, v takovém tom dlouhodobém mírném. Porod dcery byl šílený, měly jsme obě velké potíže, po porodu jsem se léčila s posttraumatické stresové poruchy. Tím, že dcerka není schopná být ještě dlouhodobě beze mě a nemám nikoho, kdo by hlídal (táta pracuje, abych mohla být s dcerou doma, babičky daleko, sourozence mám daleko...), tak jsem nikdy od porodu dcerky neměla čas pro sebe víc než třeba 15 minut denně. A tím, že je dcerka nespavec, spím tak 7 hodin denně.

janule1940
autor
31. črc 2019

@widowblack Mouka u nás v podstatě neexistuje😉Kromě žitné na kváskový chléb, případně, když už chci něco upéct na přilepšení, peču ze směsi rýžové, kukuřičné, pohankové a špaldové celozrné. Stravování mám celkem nastudované, musím říct, že s příjmem bílkovin mám asi trochu problém, nejsem úplně masožravec, snažím se jíst jen maso z domácích a humánních chovů, i když se mi to úplně nedaří. Jsme z vesnice a tady možností si nakoupit moc není. Ale aspoň nějakou minimální míru bílkovin si hlídám. To cvičení už si taky hladám, aby bylo vhodné v těhu. Pás nemám, ale budu zpočátku opratrná, ať to nepřeženu. Chodím teď na fyzio kvůli bolestem břicha, po šíleném porodu dcery mě nikdo nevyšetřil (fyzioterapeutka se zhrozila, že mě tak mohli nechat bez poporodní péče), no a já o pojmu diastáza nic nevěděla, takže jsem vstoupila do druhého těhu s diastázou na 3 prsty. Díky toho mám od cca 18tt celkem velké bolesti kolem pupíku při námaze a delší chůzi. Už jsem začla podvazovat břicho, takže doufám, že s tím podvazem to cvičení půjde. Vím, že zním jako totální fyzická troska😅, ale u prvního těhu jsem nic takového nezažila. Nepřibírala jsem, fyzicky náročnou práci jsem dělala do 30tt, žádné obtíže jsem neznala...a teď si to teda vyžírá. I když je pravda, že za poslední 4 roky z dcerkou jsem zestárla tak o 10 let.

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 zkus jsem schválně napsat takový tvůj běžný denní jídelníček. Jestli ten bude ok, obávám se též, že s tím v těhotenství úplně tolik neuděláš. Ono tělo je v tuto dobu nějak nastavené a většinou ví proč to dělá a jestli jsi k tomu ještě i v malém stresu, není to ideální. Jestli je štítná žláza ok, nějaký zdravotní problém bych v tom nehledala. Já přibrala v obou těhotenství hodně a to jsem fakt hodně cvičila ( například u prvního ještě den před porodem jsem byla na spinningu) a nikdy jsem nejedla za dva, u druhého těhotenství jsem už někdy od 8 měsíce radši na váhu nelezla, ten pohled bych nedala 😀 Ale přitom to na mne nikdo moc neviděl, že mám tolik navíc. Ale já jsem vysoká a štíhlá, takže ono se to ztratilo a rozložilo. Vše jsem zhubla bez problémů i po druhém. To pak dáš, ale v těhu bych se tím fakt tolik netrápila....

janule1940
autor
31. črc 2019

@fly80 Já mám taky z čeho hubnout, to mi věř. Sladké jím opravdu minimálně, nic, než vodu nepiju snad celý život, je pravda, že si dám ráda dopoledne meloun nebo ovoce, tam je cukru požehnaně. Zeleninu jím na večeři jako salát s nějakým masem nebo rybou. Uvažuju o tom, že kouknu na nějaké jídelníčky při těhu cukrovce a pojedu podle nich...máš nějaký tip podle čeho ses stravovala?

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 jak říká můj gynekolog, u druhého těhotenství je už žena použitá, tak nemůže čekat žádný zázrak 😀 Ad ty mouky, kukuřičná a rýžová je snad ještě horší než pšeničná. Zbytek už je lepší, ale i tak bych se těmto věcem osobně v tvém případě vyhýbala. Ono je to sice zdravé, ale na váhu od určitého věku a po dětech též ne úplně ideální, hlavně když toho fyzického výdeje asi úplně mít hodně nebudeš (dle toho co píšeš to ani nejde), tam bych byla na nějaký pohyb hodně opatrná

widowblack
31. črc 2019

@janule1940 tak pokud máš fyzio takta by ti mohla poradit 😉 jinak jídlo moc chválím- setkávám se s tipy lidí , že když mi řeknou že jí zdravě a pak mi reknou co a jak jí , tak mám chuť skočit z mostu( proto první rada byla odemě ta mouka😉) a s příjmem živočišných bílkovim mám i já problém - v těhu mi přestalo chutnat maso - tak zkus hledat bílkoviny v přírodních zdrojích 😉 as diastázou to je zlo 😔 já teda zatím žádné problémy nemám ale pás si kvůli cvičení určitě pořizovat budu - ty se na to poptej fyzio ta ti určo poradí pokud je to opravdu profík 😉 držím palce !!!!

janule1940
autor
31. črc 2019

@blondynka400 Tak zkusím třeba včera....ráno vstávám kolem půl 6. Snídaně ovesné vločky s klíčky s jogurtem, banánem a lžící mandlí (někdy kváskový chleba s pomazánkovým máslem, 90% šunka; někdy kaše - jáhlová, ovesná - vařím v rýžovém mléce, které je fermentované, takže přirozeně sladké, takže už nesladím, dám třeba ořechy, semínka, někdy sušené švestky, když je třeba😀), ovomaltina s malou lžičkou kávy (je to takové zahraniční caro s vysokým obsahem minerálů a vitamínů, zalévá se vodou a dávám si tam tak 50ml mléka), dopoledne nějaké ovoce nebo hřích - včera kopeček pomerančového sorbetu a 1 dcl jablkového džusu s vodou (jinak ovoce tak 2 ks - nektarinka, menší jablka, meloun 1/4) a někdy ani nic nesním, když si nevzpomenu a nemám hlad. Oběd - včera domácí vývar s kroupami, masem a zeleninou velká miska (jinak maso, ryba, rýže, zelenina, brambor), odpoledne kváskový chleba s pomazánkou (2 malé nebo 1 větší krajíc), zase ovomaltina s kávou. Večer velká miska zeleninového salátu s tuňákem nebo kuřecím nebo 90% šunkou, někdy sýrem, někdy vajíčkem. Někdy si večer dám 1/2 ovocného birella, když mě honí mlsná😀 Tu kávu s ovomaltinou nedokážu zatím odbourat. Málo spím a tohle mě drží nad vodou. Ale ve výsledku je to jako 1 káva denně. Jasně, že někdy zhřeším, na oslavě si dám dort nebo dceři ujím 1/3 nanuku, aby to nejedla celé. Ale po dnešku to budu házet do popelnice😖

janule1940
autor
31. črc 2019

@widowblack Já třeba jím aspoň vajíčka do salátu, snažím se ob den mít domácí šunku, co u nás dělají - je málo slaná, úplně bledá, jak do ní nedávají rychlosoli a úplně se rozpadá, jak má skoro 98%. Tím to ošidím, i když vím, že je to pořád velkochov, dokážu to sníst, maso mi fakt nechutná, ale zas to nahrazuji rybami. Kupuju z volného lovu.

cuuza
31. črc 2019

@janule1940 Kolik máš bílkovin, řekla bych že hodně málo. Pak můžeš trpět u na otoky atd. Hoď sem obsah sacharidů, tuku a bílkovin za včerejší den...

urtica
31. črc 2019

Ještě mě napadlo - nemůžeš zadržovat vodu? Dost holek , co tu psalo, že nabralo 30 kg a více, pak psalo, že třeba o půlku přišli hned po porodu...

janule1940
autor
31. črc 2019

@cuuza Tak to spočtené nemám. Můžu ale začít házet do kalorických tabulek, sice tam nemají nic pro těhotné, ale aspoň uvidím poměr. Obecně vím, že mám s bílkovinami potíž, protože mi vůbec nejede maso a vyloženě se do toho musím nutit. Zhruba jídelníček jsem psala výše.

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 není to úplně zlé, ale i tak to za mne není ideální. Ono jak tam nemáš gramáž, blbě se to určuje. Ale za mne je tam moc sacharidů a málo bílkovin, je i otázka, zda máš dostatek tuků. To "kafe" bych se nevyčítala, člověk musí mít ze života radost a občasné zhřešení, přeci nikdo není ideální stroj aby jedl jenom zdravě 🙂 K té zelenině, ono hodně záleží jaký druh, některé mají obsahují hodně sacharidů, třeba mrkev, paprika a třeba k večeři už vhodné nejsou. To je věc, kde dělá řada lidí chyby. A ovoce krom toho melounu bych být tebou vyřadila.

janule1940
autor
31. črc 2019

@urtica no, určitě bych mohla, ale děsí mě, že po první dceři jsem sice zhubla první 4 měsíce, ale pak to vylezlo úplně nesmyslně nahoru a nezbavila jsem se toho 3 roky...tak proto mě to přibírání tak děsí.

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 a co skyr, tvaroh, sýr a podobné věci? Tak se dají bílkoviny získat krásně. A nebo luštěniny...
@urtica voda se většinou nabírá až spíš ke konci těhotenství. Mně každý říkal taky že je to jenom voda. A nic 😀 Jestli jsem v porodnici nechala max 3 kila, bylo to hodně 😀

janule1940
autor
31. črc 2019

@blondynka400 oka, salát dělám z rajčat, papriky, okurky, polníčku nebo rukoly, led. salátu, občas nastrouhám kedlubnu. a co je tak ideální na večeři, když nechci jíst 2x denně (oběd a večeře) maso? Nebo mi nic jiného nezbyde?

janule1940
autor
31. črc 2019

@blondynka400 jo, to je pravda, skyr a tvaroh jsem si nekoupila už dlouho. Luštěniny dávám hodně do polévek ze zeleniny a luštěnin, občas do večerního salátu dám cizrnu, azuki fazole nebo zelenou čočku.

janule1940
autor
31. črc 2019

DĚKUJI VŠEM ZA DOSUD OBDRŽENÉ RADY. DCEŘI KONČÍ POHÁDKA, MĚ KONČÍ RANNÍ KÁVA A MUSÍME VYRAZIT VEN. BUDU REAGOVAT PRŮBĚZNĚ BĚHEM DNE S TELEFONU.

fly80
31. črc 2019

@janule1940 ale jestli jíš takhle, tak to je v podstatě to, co jsem já měla držet. Ale to ovoce jsem měla jakoby povolené jen některé druhy. Úplně nejíst jen banán a hroznové víno. Z toho co píšeš, jíš líp, než 95% těhotných. Nemůže to být třeba v množství? Pokud jíš jak píšeš, hýbeš se, nevidím důvod, proč bys měla přibrat. Je tam někde zakopaný pes 🐶

janule1940
autor
31. črc 2019

@fly80 To vím už dlouho. Celoživotně to mám vlastně tak, že pokud nemakám fyzicky jako blázen, stoupne mi váha nad 70kg. Na VŠ jsem ráno šla na 40 minut běhat nebo 40 min spinning, po obědě jsem šla do fitka na hodinu a večer na nějaké cvičení (dance aerobic, pilates) nebo zase doma jela 40 minut spinning. Každý den, když jsem nebyla nemocná. A to jsem měla nějakých 65 kg, níž jsem se nikdy nedostala. Jakmile každý den aspoň hodinu nesportuju a nehlídám jídelníček, jde to nahoru. Což prostě ale s dcerkou na noze celý den nejde. Uvažuju, že po tomhle těhu si někoho najdu, kdo mi pomůže. Ale někoho, kdo mě uvidí osobně a opravdu se mnou bude pracovat individuálně, protože se zase od miminka sama nehnu. Ale jillian a shaun T na youtube to jistí😅

widowblack
31. črc 2019

@fly80 možná že jí i líp než 90% populace 😉 ještě mižná hlídat gramáže , ale zad chápu že otrokem jídla a váhy nechce být nikdo , 🐶je asi jinde

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 ale zbyde 🙂. Zkus právě ty luštěniny, třeba čočkový salát, teplé mexické fazole, je spousta jídel, co se dá dělat. Dál třeba ryby, k tomu teplou úpravu nesacharidové zeleniny (večer je vhodnější tepelně upravená zelenina než syrová). Nebát se do toho dát trošku kvalitního oleje. Odpoledne vyhoď ten chleba a jez tvaroh, skyr. Ráno bych též vyndala část té sladké snídaně a nahradila třeba 20% sýrem + tou zeleninou, co jíš večer. Ať se ti maličko rozhýbe metabolismus 🙂 A k tomu nějaký vhodný pohyb, domluv se z fyzio jak tu někdo radil, dá se cvičit třeba i s dcerou, něco co bude bavit vás obě.

blondynka400
31. črc 2019

@janule1940 kolik měříš? Tak mne napadlo, když píšeš že to řešíš celoživotně. Kolik různých diet a pod jsi vystřídala? Ono tohle metabolismus fakt nemá rád, navíc mi přijde, že občas si žila a i teď žiješ v "podvýživě" ... Hlavně se tím netrap, to je ze všeho snad nejhorší 🙂

radullah
31. črc 2019

ahoj, nemám sice žádou radu, spíš se tu háčkuji, mám to teď v těhotenství dost podobně. Jsem 19tt a už mám 8kg nahoře. A to i přes nevolnosti a nechutneství v prvním trimestru a s tím, že nejlíp mi dělá syrová zelenina, která tvoří většinu mého jídelníčku. Se štítnou se už léčím roky. Jsem už z toho taky zoufalá, hlavně, když vidím, jak ostatní mají tak 3kg nahoře v tomhle týdnu. S první dcerkou jsem přibrala 17kg a šlo to dalko pomaleji. Jsem dost malá a hrozím se, jak budu vypadat na konci...

beatty
31. črc 2019

@janule1940 s masem mam popravde taky problem. Ale to se da vyresit castou a pestrou konzumaci lustenin a vajec. Ve finale se podivej na vegany, castou jsou na tom se zdravim lepe a maso nejedi zadne.
Zkus do jidelnicku zaradit fazole, cocku, hrach, cizrnu... A fakt pestre, protoze kazda lustenina obsahuje jine zastoupeni aminokyselin. Ze zacatku muzou lusteniny nadymat, ale pravidelnou konzumaci se traveni prizpusobi.
A ve finale je to lepsi zdroj bilkovin nez z hromad masa.
Jinak se tvuj jidelnicek zda opravdu zdravy. Kdyby kazdy jedl takto zdrave. I proto si myslim, ze problem neni v jidle.

laka_lacenda
31. črc 2019

Já jsem zase nikdy neměla problém s váhou: na výšku 171cm jsem měla max. 63kg a to bylo v době, kdy jsem jedla jak prase, pila litry piva a nepohnula zadkem. Posledních zhruba 10let pravidelně a hodně sportuju, posledních 5 let hodně běhu (kolem 1500km ročně, i nějaký závody a tak). Jídelníček nemám žádnej dietní, ale myslím, že jim pěkně a vyvazene(asi 5 let zpět jsem dost spadla do hlídání jídla a počítání kalorií, vyčítala jsem si každou kalorii, nejedla jsem skoro sacharidy,hrůza...nikdy vic), prostě jim tak nějak rozumně, žádný extremy. Před těhotenstvím jsem měla 57-59kg dlouhodobě. Teď jsem 26tt a už mám nahoře 10kg. A absolutně nevím proč. ☹ Jim pořád stejně normálně, rozhodně nejim "tehotensky", navíc nepiju alkohol že. Sportuju stále hodně bych řekla - místo běhu nordic walking, intenzivní plavání, joga, lehký posilko a hodně chuze. A stejně pribiram jak 🐷. K porodu půjdu jak koule....Sice mi všichni říkaj, že je to v pohodě, ze je to normální, ale 10kg v 26tt mi přijde prostě dost i v porovnání s ostatníma.

sahrazad1
31. črc 2019

@janule1940 jestli to nebude opravdu ta genetika...taky mám figuru jak moje babička 😕 ono, jasně, něco trochu zmenis, ale jen trochu, a ten genetický základ zůstane. U mě třeba zadek a stehna . V tom asi bude i u tebe zakopaný 🐶

sahrazad1
31. črc 2019

Plus teda i nevyspani dělá svoje, hází to tvoje tělo do stresu, a to pak hubnout / rozumně pribirat nebude.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru