Potrat ve 20tt z důvodu fluidothoraxu u plodu.

Zodpovězené
7. únor 2019

Dobrý den.

Navazuji na svou předchozí otázku o potratu ve 20tt. Je mi 28let. Své těhotenství jsem musela ukončit, protože miminko mělo fluidothorax. Po všech kontrolách co jsem byla jsem v pořádku. I po genetické stránce jsme s mužem zdravi. Proč se tedy další těhotenství nedaří?

Dobrý den,

28 let je dobrá zpráva (jste mladá) a to, že jste již otěhotněla (i když bohužel bez dobrého konce), je taky dobrá zpráva.

"Fluidothorax" (tedy tekutina v hrudníku) je spíše popis nalezeného stavu a nelze z toho vyrozumět PROČ. Ale více asi nezjistíme a nestojí na tom svět.

Jak jsem psal, je ÚPLNĚ NORMÁLNÍ, že pár s pravidelným nechráněným pohlavním stykem neotěhotní hned. Některým se to podaří napoprvé, některým to trvá měsíce. Doporučuju Vám nastolit oběma zdravý režim, který sestává jak z věcí materiálních (kouření, alkohol, strava, pohyb, atd), tak duchovních (NULOVÝ STRES z toho, že chcete, ale nejde to - prostě na to teď zapomeňte, spousta lásky a smíchu, pohlavní styk často a rádi - ne takové to "teď jsem si změřila teplotu a jdeme na to" nebo "tuto polohu doporučují na internetu" apod.). Navíc vykonávejte pohlavní styk (rádi a dobrovolně) i mimo Vámi naměřené dny - cesty páně jsou nevyzpytatelné a otěhotnět se dá i (navenek) v poměrně nečekané části cyklu.

K podpoře ještě 2 sáčky Fertiprony denně.

Držím palce, určitě to vyjde.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň