Růstová retardace plodu. Co jíst a dělat?

Zodpovězené
9. srp 2019

Dobrý den, pane doktore,

při screeningu ve 13.tt zjistili růstovou retardaci plodu. Beru prášky k tomu určené, vápník, kyselinu listovou a hořčík. Mám se ještě nějak snažit?

Děkuji moc!

Dobrý den,

u IUGR (růstové retardace) je důležité pořádné a pravidelné sledování (ultrazvuk, gynekolog, atd) a nějaká opatření. Mezi nejdůležitější patří pestrá strava (a doplňování živin doplňky stravy - např. Superfolin 2, kde dostanete hodně DHA, metylfolátu, jódu), pravidelný řádný odpočinek matky (postel) a také obecná zvýšená zdravotní péče o matku (všechna její onemocnění a jejich prevence).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň