Vysoké dávky kyseliny listové (10mg)/denně. Ohrozila jsem tím plod?

Zodpovězené
20. pro 2023

Dobrý den,

ráda bych poprosila o názor. Jsem na začátku těhotenatví a dlouhodobě užívám Acidum folicum 10 mg denně. Od gynekologa jsem dostala doporučení na užívání kyseliny listové jako podpory pro otěhotnění. Svou vlastní chybou, kdy jsem si nedostatečně přečetla příbalový leták, jsem užívala nadměrné množství (má se užívat 1 tbl obden). Takže nejen, že jsem s hrůzou zjistila, že se “předávkovávám”, ještě jsem se dočetla o vlivu vysokých dávek na vznik autismu. Okamžitě jsem kyselinu listovou vysadila, ale po psychické stránce jsem na tom velmi špatně, nedokážu myslet na nic jiného, špatně spím, jím,…což pro plod není dobré, ale nedokážu se zbavit té tíživé viny, že jsem plodu tak moc uškodila.

Srdečne Vás prosím o názor. Acidum folicum jsem vysadila 4. tt+3.

Děkuji

Dobrý den,

takhle vysoké dávky folátů užívají těhotné epileptičky (jejichž léky mohou poškozovat plod), takže bych to neviděl tak černě. Ani nemyslím to s tím autismem - to je na hranici pravdy a fantazie a je to v každém případě vzácné. A příště už si dáte větší pozor...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň