Kyselina listová. Dají se vitamíny užívat dlouhodobě?

deni
26. bře 2006

ahojky holky,
což se takhle chvíli pobavit o kyselině listové? To tu myslím ještě nebylo. Myslíte, že se dají užívat vitamíny pro těhotné (které obsahují kyselinu listovou) dlouhodobě? 🙂 Slyšela jsem od jedné doktorky že ano.
Třeba když někdo plánuje mimi, ale nechává tomu volný průběh, takže neuvažuje o přesném termínu početí.

Těším se na vaše názory 😉

bledulka
26. bře 2006

Já užívám Baby Plan od Calibrum asi měsíc a za 14 dní jdeme na konzultaci ohledně umělého oplodnění.
Kys.listová je Acidum folicum,ale ten je jen na předpis.Ten Baby plan je dobrý-krom kys.listové obsahuje jód,železo,vit C+E.
A hlavně v něm není ani trochu vit.A -ten se nemá v těhu užívat i potraviny s vit.A omezeně (játra,.)
A některé vitamínky -třeba Mamavit ho obsahují-sice méně,ale přeci.
Ten Baby plan se potom užívá do třetího měsíce po oplodnění...Ptala jsem se na to lékaře a vyloženě mi to doporučil...
Každý ma na vitamínky jiný názor,ale já té kys.listové věřím-a pokud je způsob jak snížit riziko poškození miminka tak ho přeci musím využít 😉
Jinak zastávám před plánovaným otěhotněním racionální způsob života a psychickou pohodu 🙂

yenn
26. bře 2006

Bledulko, kyselina listova neni na predpis, da se koupit normalne v lekarne asi za 30 kc a je v kombinaci s vit. B12.

Deni, neni to ani tak vitamin pro tehotne, jako se doporucuje uzivat pred planovanym otehotnenim, snizi se tim riziko rozstepu patere. V tehotenstvi se uziva prvni tri mesice, pak uz to nema smysl.

bledulka
26. bře 2006

yenn-vím,že kys.listová se koupit dá-ale je "forte" tuším.Obsahuje sorbitol a tu jsem nechtěla.Klasická kys. je ta acidum folicum a tu už lékař předepsat musí . Ten Baby plan je prý dostačující,tudíž jsem si koupila jen ten a zbytek nechám na doktorech...
také je dobrý vit E -ten je vhodný na sliznice a na připravenost dělohy...
A některé ženy užívají mateří kašičku-ta zvyšuje děložní sliznici aby se oplodněnému vajíčku v děloze více líbilo... 🙂

maalinka
26. bře 2006

Ahojky, tak vám povím, že by jsme chtěli taky miminko a zatím se nikde neobjevuje 😕 V lednu mi Dr. doporučila to Calibrum Baby plan, tak jsem ho užívala jen měsíc a další si nekoupila.Teď jsem si koupila Kyselinu listovou forte, tak uvidíme, jak to zabere.Nejdřív se mi ale musí srovnat cyklus.Vysazení antikoncepce mi všechno pěkně rozhodilo 😢
Jinak vitamínků zase bude dost, až se bude pěstovat všechno na zahrádce a bude toho dost.Už se těšim na salátek 🙂

bledulka
26. bře 2006
meluzina
26. bře 2006

Ahojky,taky statečně pojídám kyselinu listovou... těhotná zatím nejsem, ale podle slov odborníku je právě dobrý se s ní krmit už před početím 😉 Moje kamarádka tím dokonce cpe i manžela - není to na škodu 😉

meluzina
26. bře 2006

Ještě jedna rada (ne z moji hlavy, ale z knih ) 😉 kyselina listová je hodně obsažená v brokolici, špenátu...

meluzina
26. bře 2006

čerpáno z knihy velká kniha o matce a dítěti :
Na základě výzkumů bylo prokázáno, že zvýšením příjmu kyseliny listové lze zabránit rožtěpu páteře až v 70 procentch případu . Přírodním zdrojem KL je sytě zelená listová źelenina : špenát, brokolice, ovoce - zejména citrusové plody luštěniny - bílé fazole,cizrna, pšeničné klíčky, droždí,vaječné žloutky. Přírodní zdroje nestačí...Chceteli mít jistotu je lepší KL užívat jako doplněk stravy již od vysazení HA. Ke snížení rizika zadního roštěpu páteře je třeba užívat 400 mikrogramů denně.

bledulka
26. bře 2006

meluzina: koukám,že jsi na tom podobně jako já-aniž jsem těhotná,mám knihu o matce a dítěti a pár čísel Betynky atd. 😉

taky jsem někde četla,že HA snižuje hladinu kys.listové v organismu -takže směle do špenátu 😀

deni
autor
26. bře 2006

tak to je fajn, ze jsem nasla spriznene duse 😉
taky nejsem tehotna, ale parkrat jsem si koupila Maminku, i nejakou knizku o cviceni v tehotenstvi. jeste me zajima DVD Rodicovsky rok. Ale ten mi koupit zatim neprojde - pritel jen krouti hlavou, ze to DVD neni zatim proc kupovat 🙂 ale me to hrozne zajima 😀

deni
autor
26. bře 2006

to je mi jasny, holky, ze by se kyselina listova (vetsinou v kombinaci s dalsimi vitaminy napr. to Calibrum Baby Plan, Mamavit me zatim moc nepresvedcil, na to Calibrum jsou lepsi nazory) mela brat alespon mesic pred planovanym pocetim. ale co kdyz se nevi, kdy dojde k poceti? Myslite ze neni pro telo skodlive brat tyto vitaminy dlouhodobe?

deni
autor
26. bře 2006

jsou to preci vitaminy, tak by to nemelo skodit, ne? 😎

princezna
26. bře 2006

a taky je pro těhulky dobré pít čaj z malin
usnadní to porod, protože to pomáhá uvolnit svaly

deni
autor
26. bře 2006

ahojky princezno 😉 no konecne sem nekdo zavital 😀

meluzina
27. bře 2006

Ahojky Deni,
s těma vitamína bych si myslela, že to na škodu není... ale.. raději bych se zeptala v lékárně... nebo u lékaře..
Bledulka : jo,jo už mám všechno načtené 😉 , ale mimino furt nikde ☹

bartas
27. bře 2006

Ahoj holky, já jsme si koupila přípravek ACIDOFOLAN- kombinace kys.listové, železa a vit B12, když jsem s lékárnicí porovnávala množství obsažené kyseliny,tak to byl nejsilnější preparát. A stoji do 50Kč/měsíc.🙂 😉

alex1
27. bře 2006

když se tady rozebírají vitamíny. Tak jsem slyšela z několika stran, že prý, když ženy berou v těhotenství různý vitamíny, tak se pak rodí velký děti, teda myslím hlavně váhou, kolem 4 kil a více 😕

bartas
27. bře 2006

alex1: ale to by se mělo týkat jen vitamínu myslím A, ten by se neměl přehánět kvůli velikosti miminka

alex1
27. bře 2006

bartas: takže myslíš, že na to ostatní vitamíny nemají vliv? To se mluvilo o vitamínech jako celku, o nějaký konkrétní nešlo. Já bych totiž nějakýho 4kilovýho "macka" nechtěla 😀 😀

marci
27. bře 2006

Taky bych potřebovala nějakou radu, ale nechci kvůli tomu zakládat nové téma. Začínáme taky uvažovat o miminku, ale nejdříve se musím vypořádat se svými problémy. Už více než 2 roky trpím takovými krvavě-hnědými výtoky (které mám vlastně neustále - skončí MS, nastanou výtoky). Podle vyšetření mám vřídek na děložním čípku, ale doporučují s tím nic nedělat, protože to pak ohrožuje donošení dítěte. Zkoušela jsem Gynex..... bez výsledku. Nemáte s tím některá zkušenosti? Neporadíte? ☹

bartas
27. bře 2006

alex1: to opravdu netuším,jestli tak reagují všechny vitamíny,ale četla jsem to ohledně toho Áčka🙂

marci: a zkoušela jsi třeba tea tree gel v aplikátoru? myslím,že to dost pomáhá na výtoky,ale je to asi individuální

meluzina
27. bře 2006

Marci,
myslím si, že by jsi měla vyzkoušet i jiného lékaře... Známá měla taky vřídek na děložním čípku a naopak jí řekli, že si ho musí nechat vypálit, protože v těhotenství by mohla mít problémy... tak nevim 😕

marci
27. bře 2006

Lékaře už jsem změnila. Ten první mi jej ošetřil laserem (ale nezhojilo se to úplně), druhá lékařka udělala všechny možné rozbory a zatím to nechává tak. Vysadila jsem HA (jestli to není třeba tím) a není ☹ Takže fakt nevím

herminka
27. bře 2006

Alex1, o tom, že se po vitamínech rodí velké děti, jsem taky slyšela mnohokrát. Ale prý hlavně tehdy, když je bereš ke konci těhotenství, toto říkal sestře, když byla těhotná, její doktor. Dostala u něho nějaké vitamíny od VZP, ale brala je do cca 6. měsíce a pak už ne. Synovec měl 3,3 kg.
Bartas, myslím, že mícháš dohromady dvě věci - vitamín A se v těhotenství nesmí, protože způsobuje nějaké poškození plodu.
Marci, nevím... ☹

meluzina
27. bře 2006

Marci :tak to je mi líto, neporadím Ti ☹

deni
autor
27. bře 2006

ahojky, taky jsem slysela ze se po ruznych vitaminech rodi velky deti 😒 takze se asi nema nic prehanet a to i s vitaminama!!! 😎
ja bych je brala max. do prvnich 3 mesicu tehotenstvi.

Marci: o tvem problemu jsem jeste neslysela. poptej se co mozna nejvic doktoru!!! 😉

deni
autor
27. bře 2006

tak jsem se ted divala na rozdil mezi vyrobkem Acidofolan a Kyselinou listovou (forte nebo super). jediny rozdil je myslim v tom, ze Acidofolan je take pro krvetvorbu napr. v obdobi menstruaci. uziva se 1 tableta denne (je jich 30 a stoji okolo 45kc) a pise se, ze u tohoto vyrobku je doporucovana 3 mesicni kura pred planovanym pocetim.
no jeste se zkusim poptat v lekarnach 😉
ale jinak jsem v tomhle okruhu zase o neco chytrejsi 🙂 😎

simona.w
Autor odpověď smazal
Zobraz
deni
autor
29. bře 2006

tak jsem si dnes zjistila v lekarne on-line, preposilam abychom byly vsechny o neco chytrejsi 😀
Muj dotaz:
Dobry den. Je lepsi uzivat Acidofolan nebo Kyselinu listovou forte nebo super? Nebo Calibrum BabyPlan? Jaky je v tom rozdil? Ve slozeni, v mnozstvi? A ktere vitaminy se mohou uzivat dlouhodobe pred pocetim? Dekuji za Vasi odpoved.

Naše odpověď:
Dobrý den,všechny tyto přípravky jsou si svým složením podobné a přesto se liší. Acidofolan je přípravek obsahující železo, vitamín B12 a kyselinu listovou. Jedná se o doplněk stravy pro budoucí maminky zaměřený na prevenci některých vývojových vad plodu. Obsah kyseliny listové je zde poměrně vysoký, proto bych vhodnost užívání nejprve zkonzultovala s gynekologem.
Calibrum Babyplan je oproti tomu charakterizováno jako multivitamínový přípravek (vitamin C, E, kyselina listová, železo a iod), který svým složením podporuje otěhotnění a pokrývá zvýšené nároky organismu v první třetině těhotenství. Pro období od druhé třetiny těhotenství a následně období kojení je určeno Calibrum mami.
Kyselina listová forte obsahuje kromě kyseliny listové také vitamin B12. Tento preparát je určen pro pacienty trpící anémií (chudokrevnost).
Z výše uvedených přípravků je pro dlouhodobější užívání před početím nejvhodnější Calibrum Babyplan. Existuje samozřejmě celá řada dalších přípravků, nerozlišují však mezi jednotlivými fázemi těhotenství.

deni
autor
29. bře 2006

a sla jsem osobne do lekarny a tam mi pani rekla ze Acidofolan je na recept a je to fakt driák. Calibrum Babyplan (99,-kc) hodnotila jako zbytecnou investici do vitaminu, ktery jsou stejne bezne v potrave, akorat je tam dvojnasobna davka kys.listove nez v pripravku "kyselina listova forte" (31,-kc). to forte je hlavne pro chudokrevnost. ale jinak se to da brat dlouhodobe pred pocetim - 2 tabl. denne (takze se stejne dostanete na davku Calibrum Babyplan a vyjdete financne lepe).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru