Zvýšený cukr. Co je vhodné jíst a co úplně omezit?

Zodpovězené
26. led 2021

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jsem ve 20. tt a při odběrech krve mi byl zjištěn zvýšený cukr. Ještě mám před sebou zátěžový test, ale bojím se, abych neměla těhotenskou cukrovku.

Co je vhodné jíst a co úplně omezit?

Předem děkuji za zprávu.

Dobrý den,

předně Vás chci uklidnit v tom smyslu, že se nemáte čeho přehnaně obávat. Menší "cukříková" porucha není v těhotenství nic výjimečného a většina z nich má nulový vliv na vývoj těhotenství apod.

Co můžete udělat:
1) Hezky si spočtěte svůj jídelníček, a i když chcete mít skvělou PESTROU STRAVU, nepřejídejte se (platilo by ještě více, pokud jste otěhotněla obézní a nebo přibrala v těhotenství více, než je "normální"). Pokud byste měla poruchu glukózové tolerance, nasadili by Vám něco jako diabetickou dietu. Jen relativně málo těhotných potřebuje léky.

2) Užívejte (místo těhotenského multivitaminu, který jste dosud užívala) produkt Fertiprona - inositol v ní obsažený přirozeným způsobem zlepší citlivost Vašich tkání k insulinu a tím "zmenší" Vaši glukózovou intoleranci.

Držím palce!

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň