Odcházím od přítele, který je živnostník, nyní na ÚP. Jak je to s alimenty a jejich výškou?

Zodpovězené
2. únor 2019

Dobrý den.

S přítelem se rozcházíme, takže cca za 14 dní se stěhujeme s dcerkou k mamce. A moje otázka zní: Jak je to s alimentama? On je živnostník, teď je zrovna na ÚP. Nevím, kolik po něm chtít? A jak je to v případě, když se na něčem dohodneme a on pak bude chtít změnit částku nebo přestane platit?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

je dobré si nechat stanovit výši výživného soudně. Jen tak se s tím dá něco dělat, pokud by Vám partner neplatil.

Co se týče výše, tak to je zcela na rozhodnutí soudu, kde se berou v potaz příjmy, výdaje a finanční situace jak Vaše, tak i druhého rodiče. Zde Vám dávám odkaz na kalkulačku, kde si můžete orientačně vypočítat jejich výši - https://www.vasevyzivne.cz/kalkulacka/.

Veškeré úpravy výše výživného je třeba také řešit přes soud. Stačí na podatelně podat řádně odůvodněnou žádost o snížení/zvýšení.

Přeji Vám krásný zbytek dne,
Helena Peterová
Odborný poradce
www.vasevyzivne.cz
tel.: 800 400 441