11letá dcera. Bude někdy samostatná?

Zodpovězené
3. srp 2021

Dobrý den,

mám zvláštní dítě, se kterým si moc nevíme rady. Je jiná než její vrstevníci. Nemá moc kamarádek. Jako menší se kamarádit chtěla, ale nenašla nikoho, kdo by k ní 100% seděl, tak už se o nic nesnaží. Nejraději si čte. Nechce zkoušet nic nového, jezdit sama autobusem, na akce, kde nikoho nezná vůbec, na školní výlety zřídkakdy. Návrh, že jí koupíme nový mobil obrečela. Nejraději by tlačítkový. Sociální sítě ji nezajímají, selfie s dětmi ze třídy si zásadně nedělá. Ve škole, myslím. není outsider, je to hezká holka s vlastním názorem, ale my z ní kveteme! Trápí mě, že se zavírá do sebe, že není živější.

Bude někdy samostatná?

Děkuji

Zuzka

Hezký den, milá maminko,

pro nějaké hlubší zjištění mám málo informací, budu tedy reagovat na to, co jsi napsala.

Každý z nás je jiný, máme svou vlastní osobnost a povahu. To, že má dcera jiné zájmy a vnímání podstatných věcí pro ni je jiné než u vrstevníků, nevnímám jako problém, ba naopak bych řekla, že má odvahu být jiná. Nenechá se svézt s ostatními jen proto, že se to má dělat, ale dělá věci, které ji zajímají a baví. Ano, zvolila si pro dospívání možná tu trochu složitější cestu, kdy nesplyne s davem, ale proč by měla, když jí sociální sítě nic neříkají. Pravděpodobně dělá ráda jiné věci.

Zkusila bych zjistit jaké to jsou a v tom ji podpořit, najít jednu dvě kamarádky, které to mají podobně. Mohou to být třeba i starší, hledat více ze široka než třeba jen ve třídě.

Co se týče toho, aby zkoušela nové věci jako jízdu autobusem, školní výlety, atd., bohužel takto bez dalšího kontextu nedokážu reagovat. Nevidím, co je za tím, proč se obává autobusu, proč ji školní výlety nelakají. Chtělo by to zjistit, co je za tím a od toho se odpíchnout.

Vnímám, že máte doma holčičku, která potřebuje, abyste se s ní zkusili hlouběji propojit, pochopit její potřeby, to co ji tady baví a neřešit, co by měla dělat, protože to děti v jejím věku dělají.

Pro bližší specifickou radu bych potřebovala více indícií od Tebe, jak celkově doma fungujete. Připoj se do facebookové skupinky Životem s dětmi - sdílení rodičů (najdeš tam i rodiče v podobných situacích) nebo mi napiš a domluvíme si konzultaci, která bývá nejkratší cestou k tomu, aby sis pořešila, co je potřeba 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů