Čtyřletá a záchvaty vzteku. Jak to zvládnout?

Zodpovězené
26. kvě 2021

Dobrý den,

prosím, poradíte, jak na čtyřletou, která má poslední měsíc téměř každý den záchvat vzteku?

Bohužel, teď poslední měsíc se to stupňuje.

Zkoušela jsem už domluvu, objímat a hladit, na radu dr. studenou vanu - ale to bylo ještě horší. Nechat ji vyvztekat v jiné místnosti.
Nefunguje nic. Pláče, kope, škrábe, hází hračky. A ve chvíli, kdy pláče - tedy spíš řve dlouho - mám pocit, že už ani nevnímá. A poslední dobou si říkám, co si musí myslet sousedi, jestli ji slyší.

Většinou to začne nějakou úplnou blbostí. Hrajeme si a já řeknu, že teď uklidíme hračky a v tu chvíli to začne. Nebo že se jdeme koupat, umýt vlasy, prostě cokoliv. Nebývá to jen večer - to už mě napadlo, že by za to mohla únava, bývá to i dopoledne, odpoledne...

Máte prosím nějakou radu, jak to zvládnout, nebo alespoň, jak to vydržet?

Neexistují nějaká homeopatika, která by ji pomohla?

Předem děkuji za odpověď. 🌸🌸

Hezký den, milá maminko 🙂,

je super, že hledáš způsob, jak své dcerce pomoci a díky tomu si dny spolu užívat.

Hned na úvod bych jen chtěla říct, že osobně si nemyslím, že studená sprcha nebo vyvztekání vedle v místnosti je dobrá volba. Nemá to totiž nic společného s tím, že chceš pochopit své dítko.

Představ si, že jsi v práci, někdo nebo něco se Ti nedaří nebo tě něco naštvalo a začneš házet papíry na zem a vztekat se. Přijde šéf a hodí tě pod sprchu?
Myslím, že by ses určitě necítila lépe a už vůbec bys neměla pocit, že šéf Ti chce pomoci.

Děti vztekem vyjadřují něco, co ještě třeba neumějí dát do slov. Nedokážou to popsat, ale je to někde v nich a nevědí, co s tím.

V tu chvíli potřebují, aby tam máma pro ně byla, aby cítily to bezpečí. A ano, pokud je dítko ve vzteku, tak často není schopno nic dalšího vnímat, potřebuje si JEN tuto emoci prožít a je zbytečné v tu chvíli něco vysvětlovat. Důležité je tam pro ni být, jako pozorovatel s otevřenou náručí, pokud ji bude potřebovat.

Chápu, že to může být náročně, protože Tě to může pěkně štvát, když je to každý den, proto je důležité, aby Ty jsi byla v pohodě. Dopřála sobě čas jen pro sebe, na nějaký svůj koníček, kde si vyčistíš hlavu, uvolníš, ...

Co se týče toho hraní, je důležité dětem situaci popisovat tak jak je a připravovat je na to, co bude. Tzn. hrajete si s panenkami a domluvit se, kdy skončíte. Až panenka přijde na návštěvu k mojí panence, tak mamka půjde chystat večeři. Když bude nachystaná, přijdu, doděláš si nějakou věc, kterou budeš dělat a půjde se jíst, ano?

A buď bude ano, nebo Ti malá řekne: „Až přijdeš, tak ještě panenka půjde na jednu návštěvu, ano? “

A ty buď souhlasíš, nebo hledáte způsob, který je pro vás obě v pohodě.

Může Ti to hlavně na začátku připadat zdlouhavé, ale ten čas, který s dětmi strávíme a KOMUNIKUJEME je k nezaplacení a každá minuta se Ti bude vracet v podobě toho, že se spolu bude na věcech domlouvat.

Co se týče homeopatik věřím, že určitě nějaké existují, ale bohužel nemám zkušenost, takže to by bylo fajn se obrátit na nějakého odborníka přes homeopatii.

Můžeš se přidat do naší facebookové skupiny, kde se potkáš s podobně smýšlejícími rodiči a můžeme spolu probrat i další situace. Jsem tady pro Tebe. 🙂

PS: Co si myslí sousedi, není vůbec důležité. ;)

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů