Čtyřletý syn nechce kakat do záchodu. Co byste, prosím, poradila?

Zodpovězené
19. říj 2021

Dobrý den,

máme problém se čtyřletým synem. Je moc šikovný, chytrý, ale nechce chodit na záchod na velkou. Na malou chodí na záchod již cca od dvou let, s tím problém nebyl. Říká mi, že se bojí té díry a vody dole, že by spadnul do vody a do trubky. Taky si velkou "užívá", kadí ve stoje s plínou a u toho si hraje s autíčky na okenním parapetu, pak zakřičí hotovo a jde se umýt.

Jsme z toho nešťastní. je ve státní školce, kde toto tajíme, chodí tam jen na dopoledne, máme strach, že se mu tam bude chtít na velkou a budou z toho potíže. Na noc již plínu taky nemá nějakou dobu. Manžel je pro radikální řešení, prostě mu už plíny nekoupit a nechat ho pokadit, ale může mít zácpu, a to myslím taky není zdravé, potlačovat stolici. Na nočník jít kadit nechce, řekla jsem mu, že tam přece díra vůbec není, koupili jsme ho zbytečně.

Budu vděčná za jakoukoliv radu. Moc děkuji.

Eliška

Hezký den, Eliško,

chápu, že je to složitá situace a určitě je fajn, že přemýšlíte o řešení, jak to udělat, co tak, aby to syn zvládl, co nejlépe.

Pro úplně konkrétní radu bych potřebovala znát určitě více indícií. Pravděpodobně to bude souviset s něčím, co z těchto pár řádků úplně nevyčtu. Možná obecný strach z neznámého, špatná zkušenost s něčím novým. Může to být na první pohled maličkost a vám se zdát jako hloupost, ale může to být klidně spouštěč, proč se mu to teď děje.

Na jednu stranu chápu, že manžel už nechce plenky koupit, na druhou stranu by tohle řešení bylo hodně na zváženou, jestli by to neudělalo více škody než užitku. Jak píšete, mohlo by klidně dojít k zácpě, ke strachu, ke studu, protože ve 4 letech už si uvědomuje, že by se pokakat neměl.

Takhle od stolu si netroufám radit, protože pro takto radikální krok se můžete rozhodnout ve chvíli kdy víte, že je schopno vaše dítko toto zvládnout.

Zkusila bych zjistit, zda se objevují strachy i někde jinde, zeptat se ho nenápadně, jak se v některých situacích cítí, atd. Abych poznala, zda se v životě cítí v bezpečí a důvěřuje vám i vašemu okolí a prostředí, ve kterém žije.

Prakticky bych zkusila dát do záchodu před tím, než si na něj sedne třeba poskládaný toaletní papír, aby viděl, že tam opravdu nemůže spadnout, když toaletní papír tam drží.
Případně bych tam dala i nějakou gumovou hračku, aby viděl, že opravdu spadnout do trubky nemůže. Možná potřebuje opravdový, hmatatelný důkaz.

Kdyby se Ti hodila další podpora, klidně se přidejte do fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů. Můžeš klidně položit dotaz i tam a další maminky Ti dají své tipy, protože tohle téma není ojedinělé 🙂.

Měj se krásně a užívejte se, dopřejte si společné chvilky, aby se syn cítil v bezpečí a v pohodě🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů