Dcera náhle nechce spát sama. Poradíte, prosím, jak to odbourat?

Zodpovězené
30. čer 2021

Dobrý den,

bydlíme s dcerou samy. Od osmi měsíců spí ve svém pokoji, cca od 1,5 roku spí celou noc a usíná si po přečtení pohádky v naprostém klidu v pokojíčku sama.

Nyní jí je 3,5 roku a před deseti dny nastal zlom. Z ničeho nic mě nechce pustit, pláče, že chce být se mnou, abych tam spala s ní, křečovitě mě drží za ruku, i když je viditelně unavená, tak trvá i dvě hodiny, než usne a při tom si pořád kontroluje, jestli ležím vedle. Když odejdu, přijde hysterický pláč. Musím počkat než usne a vyplížit se ven. Pokud se vzbudí uprostřed noci, začne plakat a volat mě. Už se i stalo, že se takhle vzbudila ve dvě hodiny ráno a pak už neusnula. Přes den nespí už od dvou let. Dala jsem jí do pokoje i světýlko.

Už jsem bezradná, vůbec nevím, co se stalo. 🙄

Můžete mi, prosím, poradit, jak toto zase odbourat?

Děkuji, Katka

Hezký den, Kati,

může to mít řadu důvodů, pro úplně přesné rozebrání bych potřebovala více indicií. Zkus se podívat, co se před těmi 10 dny stalo. Bylo tam nějaké vetší emoční vypětí? Stalo se něco třeba ve školce? Mohla mít pocit, že o Tebe přijde? Nebyla třeba na hlídání u někoho jiného? Neobjevil se v životě třeba někdo nový? (třeba partner, i když s vámi nebydlí)

Očividně totiž potřebuje pocit bezpečí, to že tam budeš s ní a má Tě pro sebe. Prvně bych zkusila zjistit, co to mohlo spustit a v druhé fázi jí ten pocit bezpečí dopřála. Tzn. i přes den jí dávat více najevo, že tam pro ni jsi, že nikam nejdeš (objímat, mluvit o tom, ...). V noci, pokud to není pro Tebe nějakým způsobem úplně náročné, bych s ní spala v jedné posteli nebo alespoň jednom pokoji. Ono se to zase časem změní, teď má zkrátka tuto potřebu. Ale určitě je potřeba, abys s tím byla i Ty v pohodě. ❤️

Držím palečky a ráda Tě uvidím v naší facebookové skupince Životem s dětmi - sdílení rodičů. ❤️

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů