Jak zabavit 15měsíční dcerku?

Zodpovězené
17. říj 2021

Dobrý den,

měla bych na Vás otázku ohledně dcerky. Je jí nyní 15 měsíců a stále hledám způsob,jak bych ji mohla alespoň na chvíli něčím zabavit. Zkoušela jsem nejrůznější kostky na vkládaní do kyblíku, první dětská leporela se zvířatky (ty okamžitě oslintala a začala okusovat), koupila jsem malinký plastový kočárek, hrací chodítko (to, které tlačí před sebou), má tu míčky, další zvukové věci..Zkrátka nic.

Nejde mi o to zbavit se jí na půl dne, jen jsem po prodělané poporodní depresi a je pro mě důležité si najít i tu chvíli pro sebe, např. na vypití čaje nebo kávy. Zároveň bych chtěla, aby i jí to něco dalo a začala se díky tomu bavit i sama. Baví ji pouze písničky v televizi, to je nadšená, jenže to tak nejde, aby byla celé dny u televize 🤦‍♀️.

Měla byste nějakou radu, co zkusit pořídit?

Je toho tolik, že člověk tápe a nechce zase utrácet za něco, co po 5 minutách letí do kouta. Vím, že to asi není úplně problém, že maminky řeší horší věci, ale ono je to trošku složitější na vysvětlování, proč je to pro mě tak důležité. Je to ale zase jiné téma.

Moc děkuji za jakýkoliv nápad či radu!

Hezký den!

Hezký den, milá maminko,

moc oceňuji, že si hledáš čas na sebe ❤️. Určitě je důležité, abys Ty byla v pohodě, zvláště pokud jsi prožila poporodní deprese, tak dobře víš, jak je důležité být v rovnováze.

Co se týče aktivit, jak píšeš, je jich hromada. Zkusila bych využít toho, co máte doma. Pokud má ráda hudbu, zkus jí písničky pouštět bez obrazovky - jenom zvuk. Pusť to třeba z mobilu a řekni jí, že na mobilu jdou písničky jenom slyšet.

Pak vyzkoušet různé přesypávání, přenášení... Třeba dáš plech na ně dvě misky a do jedné dáš třeba čočku nebo fazole a lžičkou (nebo malou naběračkou) je bude přemisťovat. Můžeš použít třeba i trychtýř, to děti baví, a čočku srkze trychtýř sypat třeba do petky.

Můžeš pořídit i takové plstěné bambulky a s nimi jí vymyslet aktivity, ať je dá do jedné misky nebo hrabičky a pak zase do druhé. Určitě můžeš kouknout na pinterest, tam je spousta takových aktivit. Na začátku jí možná u toho budeš potřebovat asistovat, ale jakmile pochopí princip, tak by to na vypití kafe mohlo vyjít 🙂.

A samozřejmě pokud to jenom trochu jde, najdi si čas jen pro sebe bez malé. Dej malou partnerovi, rodičům, kamarádce a udělej si chvilku na vypití kafe, knížku, procházku cokoli, abys právě načerpala sílu a energii, kterou potřebuješ, aby sis chvilky s malou užívala.❤️

Kdyby se Ti hodila další podpora, klidně se přidejte do fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů. Sdílíme si své radosti i starosti a navzájem se podporujeme 🙂.

Měj se krásně a opečovávej sebe i malou. 🙏

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů