Kojení a příšerná tchyně. Ubližuje dceři tím, co do ní cpe? Může ji mít radši než mě?

Zodpovězené
22. bře 2021

Dobrý den,

mám 4měsíční dceru, s přítelem bydlíme u jeho rodičů, a to je ten problém. Má tchyně si moji malou přivlastňuje už od doby, co jsem přišla z porodnice. Říká mi, co mám dělat, co je pro malou dobré, a tak... Je to moje první dítě, ale vím, jak se o ni postarat, nejsem přece hloupá...

Malé začala před měsícem dávat Sunar, jogurty, pudinky a různé blbosti a malá už nechce prso, mléko mám stále, ale přes den si jen cucne a odtáhne se, v noci kojím 2x někdy 3x - aspoň, že tedy v noci pije.

Ale trápí mě ta myšlenka, jestli malé neubližuje tím jídlem, co do ní cpe, a ta druhá věc, co mě trápí, je ta, jestli může mít malá radši tchýni než mě. Malou miluji, nebyla bych bez ní ani den, ale vážně se bojím, že o malinkou přijdu, že bude chodit jen za ní, až bude větší.

Děkuji za odpověď.

Krásný den, milá kouzelná maminko,

v první řadě bych Tě chtěla ujistit, že jsi ta nejlepší máma, kterou můžeš být. Dáváš své malinké přesně to, co vnímáš jako důležité.

Ty jsi máma, Ty jsi ta, která rozhoduje o tom, co dítko bude jíst a pít. Samozřejmě v ideálním případě byste v tom měli být s partnerem zajedno.

Z toho co píšeš, vnímám důležité, aby sis toto uvědomila. Ty jsi ta máma, tchyně je babička, která může být super babička, může vnučce věnovat svůj čas a lásku, ale její role je zásadně jiná než Tvá.

Abych úplně detailně pochopila celou situaci, chtělo by to spíše konzultaci než tady pár řádek, protože vím, že to může být někdy obtížné nastavit všechny hranice, které se společným bydlením vyvstanou.

Každopádně tady jde o Tvé dítko. Kojení vnímám jako podstatnou věc, která dětem prospívá v několik ohledech. Jak složením a vitamíny, které obsahuje, tak také tím, že jsou ve spojení s mámou. Cítí bezpečí a něhu maminky.

Ve 4 měsících (vlastně ve 3) je pro miminko (bez zásadních zdravotních problémů, které by to neumožňovaly) opravdu velmi brzy na to, aby začala jíst jiné věci. Tím spíše nějaké jogurty a pudinky. Vím, že se to v dobách minulých takto dělalo a tchyně podle všeho jede v těchto starých kolejích. Ale doba, studie a celkově osvěta jsou dnes už někde jinde.

Vnímáš-li (a za mě vnímáš dobře), že toto jídlo ještě není pro tvojí maličkou, tak jí ho nedávej. Opravdu ne. Stůj si za tím a kojení ber teď jako jedinou možnost. Vysvětli to tchyni, vím, že tohle může být těžký úkol, podle toho co píšeš, ale je to zásadní.

U Tebe vnímá, že v několika ohledech, jak z pohledu k malé, které dodáš více kojením, tak i v pohledu týkající se Ttebe jako mámy. Aby sis Ty i okolí uvědomilo, že Ty jsi máma a je to Tvé rozhodnutí. Trochu z Tvého textu vnímám, že si nejsi 100% jistá v této roli, což je zcela normální. Učíš se být mámou, je vše nové a určitě si projdeš proměnami sebe sama a tohle je jedna z nich.

Moc držím palečky, jsi dostatečně silná, aby sis tohle ustála a tchyni jasně určila hranice.
Zkus si sepsat, proč chceš kojit, klidně si najdi nějaké studie, které tchyni ukážeš a až se budeš cítit, že máš dostatek síly, běž za ní. S úctou a pokorou ke tchyni, ale s jasným rozhodnutím mámy své dcerky.

Máš-li další otázky, které Ti z mé odpovědi vyplynuly, neváhej napsat.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů