Noční běsy? Jak zlepšit synův spánek?

Zodpovězené
27. srp 2021

Dobrý den,

jdu si k Vám pro radu, protože já už jsem bezradná. Synovi budou v září 3 roky a poslední dobou (řekněme od jara) se budí v noci s pláčem. Napadlo mě, jestli se nejedná o běsy, stává se tak okolo půlnoci, probudí se s křikem, pláče, volá maminku.. . Ale zase rozhodně se neklepe nebo není vyděšený, jak se často popisuje u běsů. Musím jej pochovat, za chvíli se zklidní a jdeme spát. Když se ráno zeptám, proč plakal, nepamatuje se.
Občas se s takovýmto pláčem budí několikrát za noc a volá maminku...ja s ním spím, držím za ruku, uspávám, uklidňuji... Ale zlepšení nevidím a nevím, jak dál. Občas se stane, že spí celou noc klidně. Zkoušela jsem najít nějaké souvislosti, jako třeba uspávání máma/táta, aktivity během dne, ale žádnou spojitost jsem nenašla.

Jediné, co mě napadá, je narození sourozence v květnu. Obecně se zdá, že syn sestřičku bere dobře, chodí za ní, hladí ji, náročnější jsou jen večery, pokud zrovna kojím a syn chce jít spát a vyžaduje moji přítomnost. Chápu, že to pro něj může být náročné, ale já jsem z toho vyčerpaná a nevím, jak synovi pomoci.

Měla byste nějakou radu?

Jsem tu pro něj, co nejvíc můžu, ale zdá se, že to nestačí.

Děkuji

Hezký den,

chápu, že je to pro Tebe náročné a je super, že hledáš možnosti, jak synovi pomoci. Jak si správně psala, často to bývá spojeno s tím, že má dítě přes den hromadu aktivit a potom jeho tělo ještě zpracovává i při spánku. Sice si psala, že v tom úplně souvislost nevidíš, ale zkusila bych se zaměřit i na tuto část. V první řadě nedělat mu příliš náročné dny s aktivitami od rána do večera bez zastavení a určitě bych si večer udělala čas na zpomalení a zklidnění. Samozřejmě v rámci toho, jak vám to miminko dovolí. Udělat si takový čas pro sebe a zhodnocení dne, aby měl možnost ještě před spaním "ze sebe všechno vysypat" a potom jít spát. Jednoduše, aby mysl byla prázdná.

Druhý faktor je určitě i miminko v rodině, je to opravdu velikánská změna a každé dítko na ni reaguje jiným způsobem. Je úžasné, že se mu věnuješ, co to jde, určitě v tom pokračuj. Pokud ještě nemáte, tak je fajn udělat si minimálně jednu Vaši společnou aktivitu, při které jsi jenom Ty a starší dítko (může to být návštěva hřiště, lesa, jízda na kole, cokoli, co máte oba rádi a budete tam spolu).

V neposlední řadě je velmi důležité, abys Ty jako máma byla v pohodě. Máš dostatek energie, vnímáš podporu od partnera případně okolí?

Připoj se do facebookové skupinky Životem s dětmi - sdílení rodičů (najdeš tam i rodiče v podobných situacích) nebo mi napiš a domluvíme si konzultaci, která bývá nejkratší cestou k tomu, aby sis pořešila, co je potřeba 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů