Skoro 5letá dcerka nechce spát ve své posteli. Co s tím?

Zodpovězené
1. únor 2021

Dobrý den,

máme dvě dcerky, jedné budou 2 r. a druhé 5 r. Zhruba před 2 - 3 měsíci jsme udělali drobnou změnu s postýlkou. Starší byla už malá a přenechali jsme ji mladší dcerce, která v ní spí v pohodě. Starší jsme dovezli od tchyně po jejich druhém synovi vyvýšenou postel se schody a pod postelí je takový domeček.
Spala tam za tu dobu asi 15x, jinak tam nechce spát, má strach, bojí se tam a chce spát s námi ve velké posteli. Přitom jsme od ní s manželem cca 2 kroky, jsme v podstatě hned vedle ní.
Manžel momentálně tuhle postel rozdělal s tím, že jsme se domluvili, že jí vyrobí postel nižší, velkou se zábranou a nad ní zkosené latě (jako by domeček). Jsme zvědaví, zda tam bude spát. Nás to už nebaví, abychom spali s manželem každý jinde.

Prosím o rady co a jak. Zkusili jsme i svítící řetězy, lampičky apod.. nic nic.. pláče a nechce tam spát. Spí často s námi nebo s babičkou a dědou...
Už fakt nevíme, co s tím.

Děkuji

Hezký den,

při čtení textu mi v hlavě vyskočily dvě otázky:
1) Mladší dcerka má tu postýlku někde vedle Vás a starší je kousek dále?
2) Je možnost, že by holky spaly spolu v jedné posteli? Jakoby každá na jedné straně hlavami od sebe.

Pokud je starší zvyklá spát s Vámi blízko a najednou je dále a ještě v nové velké posteli, může se tam cítit ztraceně.
První a zásadní věc je, abyste byli opravdu 100 % rozhodnutí, že bude spát ve své posteli. Vše totiž začíná od nás a dítko to vycítí. Jestliže Vy váháte, jestli je to dobře, jestli ji tím neubližujete atd., pak se může stát, že malá tuto pochybnost zachytí a jen ji vytvoří.

Druhá věc, beru-li v úvahu, že chcete, aby spala sama a jste o tom přesvědčeni, vysvětlit jí, proč už má svoji postel. (Společně už se do postele nevlezete, maminka chce spát s tatínkem společně a vše, proč to tak je, pravdivě a slovy, které malá už pochopí), důležité je, aby ona věděla, proč se něco, pro ni nepochopitelného, děje.

Třetí věc, která dobře funguje, udělat společně nějakou domluvou, vymyslet způsob, který bude vyhovovat Vám i jí. U nás se třeba spí jednou v ložnici, jednou v pokoji.
Úplně rozumím a chápu, že je to někdy velmi náročné, když si chcete v posteli jen lehnout, odpočinout, přitulit se k manželovi a jsou tam děti. Na druhou stranu je potřeba na to nahlížet tak, že i dítko může mít stejné pocity, chce se cítit bezpečně a jako celek s Vámi.

Budu držet palce, ať najdete nějaký společný kompromis. Budu ráda, když napíšete, jestli jste něco využili, případně když se budete chtít ještě něco doptat, jsem tady 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů