Strach a obavy. Jak se k tomu postavit?

Zodpovězené
21. srp 2021

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak se k tomu postavit. Dcera, nyní čerstvě 6 let, je od malinka hodně kontaktní. Odmítá doma sama chodit do koupelny, na wc, sama si nedojde ani mimo místnost třeba na chodbu pro hračku, tvrdí, že se bojí, všude musí jít někdo s ní. Pokusy o spaní v pokojíčku zatím marné, spí s námi, u usínání ji musím držet, spaní u kamarádek nebo babiček odmítá. Když se s ní snažím mluvit o tom, čeho že se to bojí, zacpává si uši a nechce o tom mluvit, když na ni tlačím, tak plácne nějakou blbost, ale jen proto, aby mi dala tu odpověď.

Bylo to tak vždycky, jen čím je větší mi přijde, že je to snad ještě horší. Když třeba odejdu z místnosti do koupelny, jak to zjistí, běží za mnou, je jedno v jaké jsme místnosti, na jakém jsme místě. Ve školce je ráda, ale ranní loučení jsou problém stále, fixovaná je hlavně na mě, ale bude to i tím, že jsme hlavně spolu, uspávat chce také jen ode mne, s tatínkem má ale hezký vztah, jen asi nechce nic měnit ve svých pravidlech.

Děkuji

Hezký den,

moc se omlouvám, ale mám málo informací na to, abych mohla blíže odpovědět.
Jestliže je to už dlouhodobější záležitost a nepodařilo se Vám zjistit, proč se to děje, tak to pravděpodobně bude něco hlubšího. Potřebovala bych podrobně vědět, jak u Vás vypadá den, jak reagujete na to, když nechce v místnosti zůstat sama, když si nechce sama zajít pro hračku.

Jak řešíte konfliktní situace, jestli se během 6 let přihodilo něco velmi zásadního (stěhování, úmrtí v rodině, hádky, atd.) a další informace.

Celkově Vás a celou rodinu více poznat, abych mohla hlouběji hledat a nabídnout inspiraci k řešení. Budete-li mít zájem, můžete se přihlásit na konzultaci. Moc ráda s Vámi vše proberu.

Každopádně základem je vždy komunikace a důležitý je i způsob, jak se otázky kladou a jaký mají obsah. Aby se dcera právě necítila pod tlakem, aby viděla, že ve Vás může mít důvěru a může Vám říct úplně vše. Důležité je, aby se Vám otevřela. Dělá se to hooooodně jakoby obloukem, upevňujete Váš vztah a postupně otevíráte centimetr po centimetru dveře k ní.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů