Strach ze zvuků. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
25. kvě 2021

Dobrý den,

jmenuji se Pavlína Bažová, je mi 41 let a mám dcerku, jsou jí 2 a půl roku. Náš problém je, že se všeho bojí a její reakce končí hysterií a třesem.
Je to klidná holčička, ráda si hraje, nechce zatím mluvit, je to s ní takové složitější. Náš problém je fén, vysavač, mixér, vrtačka a jiné podobné zvuky. Je velmi těžké ji uklidnit, má třes a když se jí to snažím vysvětlit, myslím, že mi nerozumí. Jsem už opravdu zoufalá a mé reakce kolikrát končí křikem a mně je to samozřejmě pak líto. Přišla na svět vymodlená, miluji ji celým srdcem a nevím, jak ji pomoci.

Moc prosím o radu, jak dále s ní pracovat.

Moc děkuji za odpověď.

Přeji krásný den.

Hezký den,

může mít více citlivý sluch a tím pádem věci, které jsou hlučnější, slyší ještě více než my a může ji to děsit. Bude asi důležité společně trénovat. Pomocí hry a komunikace ji dostávat do situací, které jsou hlučnější, aby si na ně zvykala. Potřebuje se cítit bezpečně i v hlučnějších situacích. Budete třeba bubnovat, nejdříve potichu a postupně stupňovat. Na začátku to třeba bude spíše potichu, ale postupně se to bude navyšovat. Potřebuješ skončit ve chvíli, kdy je ještě v pohodě, aby to brala jako hru a chtěla to dělat i další den.

A pořád jí to vše komentovat, i když máš pocit, že tomu nerozumí, ona rozumí, někde se jí to zapisuje do hlavičky 🙂. V danou situaci, kdy se třese, jí buď na blízku obejmi ji, potul a popiš, že jí to může vadit, že jsi tady pro ni atd.

Budu ráda, když mi dáš vědět, jestli se vám povedlo něco z toho zapojit.

Držím palce a posílám trpělivost. 🙂


Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů