Druhý porod po SC. Je ho možné zvládnout přirozeně? Dá se to nějak nacvičit?

Zodpovězené
15. čer 2020

Dobrý den,

aktuálně jsem v 28. týdnu těhotenství a pomalu se začínám připravovat na svůj druhý porod. Bohužel jsem dostala příšerný strach. Neumím to vysvětlit, ale provází mě představa, že to nezvládnu.
První porod nebyl žádný horor, ale byl zakončen akutní sekcí. Průběh byl poměrně hladký až do nálezu 8 cm, kdy mi byl podán Oxytocin, aby byly kontrakce intenzivnější, doslova mi bylo řečeno :" Ty Vaše kontrakce, to je o ničem. Musíme to podpořit." Jenomže ihned po podání, dítěti padly srdeční ozvy a už se šlo na sál kvůli hrozící hypoxii. Díky bohu byl syn naprosto v pořádku a k žádné hypoxii nedošlo. Chvíli mi trvalo v sobě zpracovat, že jsem prostě "neporodila". Ale nakonec jsem všechno zvládla, ale teď se bojím, že se celá věc bude opakovat a nebudu mít takové štěstí jako poprvé, např. že se mi dítě přidusí, že se zasekne v porodních cestách, že ho zase nedokážu dostat ven... Celé situaci navíc nepomáhá ani to, že dosud nevím, zda budu rodit přirozeně, nebo zase sekcí. Podle lékaře je ještě brzy na takovéto rozhodnutí.
Jsem poměrně vyděšená a neumím se strachem pracovat.

Je vůbec možné zvládnout druhý porod přirozeně po císařském řezu nebo se k řezu přistupuje potom už vždycky?

Dá se porod nějak nacvičit, nebo se aspoň částečně připravit, abych si nepřipadala tak nemožná?

Děkuji

Dobrý den,

určitě je pro Vás a Vaše dítě výhodnější a bezpečnější, pokusit se o přirozený porod. Císařský řez je velmi náročná břišní operace, která skýtá spousta možných komplikací a zdravotních důsledků. Proto bych Vám doporučila najít si porodnice, kde mají zkušenosti s přirozeným porodem po císařském řezu. Tedy porodnici, kde Vás podpoří a dají Vám čas a prostor, aby jste podruhé porodila dle Vašeho přání a tempa porodu. Oxytocin, který Vám byl podán, by se při dalším porodu již neměl aplikovat, z důvodu možnosti hrozící děložní ruptury a hypoxie u dítěte. Doporučuji najít si svou dulu nebo pro.asistentku, která vás ve Vašem přání taktéž podpoří.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová