Miminko 4 kg+ – poloha v II. době porodní. V jaké poloze rodit?

Zodpovězené
18. led 2022

Vážená paní PA,

v jaké poloze rodit své 4kg+ dítko?

V lednu mě čeká druhý porod, opět čekáme macíka (jsme s manželem vysocí a statní, a tak stejně naši synové). První syn téměř 4,4 kg a druhý teda vypadá, že to bude ještě daleko větší.

Chtěla jsem rodit v kleče, protože mi to přišlo při nácviku s anib. jako nejlepší a nejpřirozenější poloha, načež mi PA (byla jinak skvělá!) při porodu oznámila, že větší děti by kvůli příp. zraněním nedoporučovala rodit v kleku kvůli možnosti otoku rodidel a větší šanci poranění. Tak mě dala na bok, kde moje tělo absolutně nespolupracovalo, tak jsem skončila na zádech (kde jsem původně kvůli kostrči být nechtěla), syna jsem tedy vytlačila, ale s vypětím všech sil a s malým nástřihem, vyloženě jsem cítila, že ho tlačím nahoru a gravitaci jsem nevyužila...Syn byl opravdu macek, velká hlava, široká ramínka, tučné tělíčko (žádné samovolné vyklouznutí, jak někdo říká 🙂).

Přemýšlím nad tím, jaké by to bylo v jiné poloze. Názory se různí – někdo říká, že větší děti jsou fakt lepší vleže, někdo tvrdí opak.

Budu moc ráda za Váš odborný názor ❤️.

Děkuji

Dobrý den,

otok rodidel a větší poranění není rutinně spojováno s porodní pozicí vkleče. Pozice vleže je nejnevýhodnější pro porod dítěte, a pro porod větších dětí se spíše doporučuje poloha na boku nebo na čtyřech kvůli prevenci zaseknutí ramének, tzv. dystokie. Věřím, že si vyberete takovou porodnici, kde Vás v intuitivní pozici podpoří.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová