Proč se preferuje u porodu poloha na zádech? Mohu si prosadit i jinou polohu?

Zodpovězené
4. pro 2018

Dobrý den,

jsem ve 37tt a pomalu si sepisuji svůj porodní plán. První porod proběhl čistě klasicky, nemocničním stylem: Hamilton, oxytocin, epidurál, tlačení na zádech, samopřisátí, 2 hodiny bonding atd. Svůj 2. porod chci mít ale jiný, více přirozenější, takže věřím, že mi v porodnici vyjdou vstříc a nebudou mít problém ani s mým porodním plánem.

Ráda bych si prožila přirozený porod, bez "vyvoláček a rozbušek" a zároveň jsem si už teď jistá tím, že nechci opět rodit na zádech. Už nyní je mi tato poloha dost nepříjemná a velmi dobře se cítím např. na všech čtyřech anebo v podřepu. U porodu se mnou bude manžel, ví, že to takto chci a že tlačit na zádech je pro mě prostě peklo! Už u prvního porodu jsem všem kolem říkala, že je mi lépe na míči a na všech 4, ale nikdo mě neposlouchal a rychle mě brali na kozu :( Bylo to dost nepříjemné a pro mě hodně stresující. Dítě jsem tlačila velmi dlouhou dobu a hodně mě to vyčerpalo.

Má otázka tedy zní, zda je možné si prosadit jinou polohu při porodu? Případně proč se vždy všichni lékaři přiklání k poloze na zádech, když je mi příjemná jiná poloha?

Cítím, že bych na všech 4 vytlačila dítě klidně i sama - gravitace by byla na mé straně 🙂 a já bych si volila chvíli, kdy tlačit a kdy se rozdýchat. Nebo se mýlím?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

vaše pocity jsou zcela oprávněné. Pozice na zádech je ze všech možných pozic nejméně vhodná, protože není gravitační. Už v minulosti proběhlo několik výzkumů o vhodnosti jednotlivých pozic a zjistilo se, že v pozici např. ve dřepu se zvětší průměr pánve až o 30%. V pozici vleže s nohami od sebe se tedy zmenší dítěti jeho východ, žena musí vynaložit velké úsilí, aby své dítě vytlačila, protože i samotné dítě má v této pozici ztížený mechanismus. To, proč v některých porodnicích se stále rodí vleže, je bohužel už dávno překonaný mýtus a nevědomost některých zdravotníků z dob, kdy ženy rodily v době medicínsky vedených porodů, do kterých se preventivně zasahovalo.

V současné době již existují porodnice, kde má žena svobodnou volbu pohybu i pozici u porodu, jsou respektována její práva a jsou ji vytvořeny lidské podmínky, aby své dítě mohla porodit tak, jak si přeje.

Držím Vám pěsti!

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová