Vasa praevia a velamentozní úpon pupečníku. Je nutné rodit mezi 30. až 34. tt?

Zodpovězené
9. lis 2023

Dobrý den,

jsem nyní ve 22+3 tt. a mám diagnostikovaný velamentózní úpon pupečníku, kdy je úpon v blízkosti branky. Dle mého gynekologa se stav nemůže zlepšit a bude nutné rodit plánovaným císařem. Lékař mi řekl, že vzhledem k raritní diagnóze se uvádí, že se musí porod uskutečnit mezi 30. až maximálně 34. tt.

Chtěla bych se zeptat, jestli je tomu opravdu tak a jestli nelze porod posunout?

Mám z celého procesu strach, bojím se dlouhého odloučení od dítěte a případných komplikací, které můžou nastat, když bude miminko narozené takto brzo. Navíc jsem z toho psychicky hodně špatná, jelikož se nám miminko podařilo až po 3 letech a IVF. Připadám si neschopně, že jsem jako žena úplně selhala.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nejsme kompetentní k tomu, abych se přímo vyjádřila k problematice velamentózního úponu pupečníku, ale chtěla bych Vás podpořit, že pokud je nutné ukončení těhotenství skrze riziko ohrožení Vašeho děťátka, nemějte pocit selhání, protože tyto skutečnosti jste nemohla nikterak ovlivnit. I dříve narozená miminka se mohou klokánkovat a kojit a věřím, že v tom budete podpořena.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová