icon

Atopický ekzém léčíme již 5 let - prosím o pomoc😞. Poradíte?

Zodpovězené
12. lis 2020

Dobrý den, Pavlo,

moc ráda bych Vás požádala o radu. Dcera (nyní 5 let) má od malinka suchou kůži, od 6 měsíců AE, který se postupně zhoršoval. Když byla ještě na příkrmech, zkoušela jsem eliminovat časté alergeny - mléko (i já jsem držela dietu, vzhledem k tomu, že jsem kojila), vejce, vepřové, rajčata, mrkev, citrusy... Zlepšení se nedostavilo. Následoval kolotoč návštěv několika kožních lékařů, vždy závěr mazat kortikoidy. To jsem chvíli dělala, ale vzhledem k tomu, že se AE vždy vrátil, jsem hledala dál.

Vyzkoušela jsem řadu mazadel od přírodních, konopných, Havlíka, různé přírodní oleje, různá tělová mléka, sádlo, ghí a už ani nevím, co ještě. Upravila jsem pokojíček jako by byla alergik (bez koberců, závěsů atd). Uklízím několikrát týdně, vše eko čistícími prostředky, prala jsem v nastrouhaném mýdle Jelen, později jsem zkoušela různé eko prací prášky a zůstala u Jelena. Bez aviváže, máchání navíc. Zkoušela jsem rybí olej užívat vnitřně, pupalkový olej, jaterní čaj na ekzém. Jídlo kupujeme převážně od farmářů, teď už od března vařím, jinak jedla ve školce. Postupně dochází ke zlepšení/zhoršení.

Od zimy 2019 byla často nemocná a AE se vždy zhoršil s teplotou a užíváním léků. Od jara 2020 je ale stav opravdu hrozný. Má červené mapy a puchýřky téměř po celém těle, ruce, záda, břicho, stehna. Dle testů na alergologii žádný alergen nebyl prokázán. Kvůli akutnímu AE jsem i posouvala očkování, protože s každou dávkou bylo hůř. Po relativně klidných několika měsících jsme nyní zase ve stavu jako když byla malinká. Kožní lékař opět předepsal užívat kortikoidy, Aerius a hledat vhodné promazávadlo.

Už opravdu nevím, jak dál a jak malé pomoct. Připadám si jako neschopná a vlastně to i kolem sebe slýchám od rodiny atd. Ráda bych udělala něco víc, ale už nevím, co.

Poradíte?

Moc Vám děkuji a omlouvám se za "román".

Dobrý den,

bohužel chronický AE bývá propojen s alergiemi nebo intolerancemi, často nerozpoznanými.
Pokud je na tom dcera již takto zle a bývá navíc často nemocná, pak je potřeba počítat, že bude patrně do jisté míry i imunodeficitní, tedy je potřeba podporovat jednak zdravou mikrofloru střev (kvalitní probiotika, GutPro nebo Customs) a případně jít cestou i nějakého stravovacího terapeutického protokolu, který neznamená výraznou a neudržitelnou eliminaci důležitých nutrientů. Mrkněte na knihu Gaps terapeutický protokol, zásadní principy lze pochopit spíše z knihy, na internetu jsou informace značně zkreslené.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Dále bych imunitu podpořila kvalitní formou magnesia a raw vitamin C v podobě whole food, který bude snášet, pokud jí nevadí, zkuste například lyofilizovaný rakytník , seženete na lyopotraviny.cz

Videa k správné suplementaci magnesia (podpoří imunitu i minerální balance) naleznete zde:

Pozor na praní, Jelen není non toxic, obsahuje syntetický parfum, který může dráždit, přejděte raději na ryze non toxic praní, ideálně kokosové prací mýdlo Alchemix-vločky, nebo alespoň Sonett sensitiv gel, odkazy zde:
https://www.netoxickadomacnost.cz/1150899405/e-...

více o netoxickém praní:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Netoxicke-pra...

video o netoxickém praní:

magnesium, 3dílný seriál:



Topická péče

Zde mě napadá přejít vyloženě na non toxic terapeutické produkty, které jednak dobře hydratují, nedráždí, ale současně mají schopnost zklidnit zánětlivé procesy v kůži a nastartovat její regeneraci. Takovým parametrům vyhovuje například terapeutická kosmetika zn. Hemptouch, který využívá léčivé síly extraktu z CBD a celkově je složením moc pěkná. Mám vyzkoušeno. Výhodou je, že se dá sehnat ve vzorečcích, takže bych doporučila objednat několik vzorečků například balzám, tělové mléko, a krém nurturing a vyzkoušet, co jí bude nejlépe sedět, dle toho pak objednat větší balení.
https://www.netoxickadomacnost.cz/1150899405/e-...

Budu ráda za feedback, jak se Vám produkty na její kůži jeví, případně doladíme, pokud byste si něčím nebyla jistá.


Přeji Vám krásný den.
Pavla