Ekzém. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. led 2020

Dobrý den,

moc prosím o radu 🙏 Syn, 8 měsíců, před cca měsícem se mu začala dělat vyrážka na tvářích. Rostly mu zoubky, takže jsme výražku přisuzovali tomu. Naše paní doktorka tvrdila, že děti do roka různé vyrážky mají, takže máme mazat a bude to dobrý. Jenže vyrážka se zhoršovala.
Momentálně je to v takové fázi, že to má na celém obličeji, hrozně ho to svědí, takže se škrábe a spánek má hrozně špatný.
Předevčírem jsme byly na kožním, dr. napsala kortikoidy ☹️🤦, z čehož jsem radost neměla, jelikož vím, co je to za svinstvo a hlavně efekt na chvíli. Řekla jsem si, že mu to teda budu mazat, aby se mu trochu ulevilo, a pak zkusíme přírodní cestu. Ovšem hned po prvním dni pomazání mastičkou Fucidin a Linola fett, zhoršení. Mazat jsem přestala. Momentálně dávám heřmánkový obklad a máme namíchanou mastičku z lékárny na atopický ekzém bez kortikoidů. Zlepšení zatím nevidím. Nevím už, čím to mazat, abych mu to ještě nezhoršila.
Přidávám foto syna. Omlouvám se za dlouhé čtení a předem moc děkuji za rady. Ještě doplním, že syn byl už na příkrmech a momentálně mu dávám asi 4. den pouze mléko Hipp 2, ovšem beze změny.

Děkuji.

Dobrý den,

je pravda, že u miminek jsou vyrážky v současné době poměrně časté, neznamená to ale, že je to normální, je to stav, který svědčí o nějaké disbalanci a narušení imunity. Bohužel ani lékaři v tomto nejsou všemocní, obvykle maminka odchází s diagnózou atopický ekzém nebo blíže nespecifikovaná vyrážka (pokud se nejedná o projev spojený s infekcí či virózou).
Kortikoidy jsou symptomatický lék, tedy pomoc pouze částečná, která takříkajíc "zaplácne", nikoli vyléčí symptom, či-li neřeší příčinu, toho jste si vědoma.
Najít příčinu je ale velmi těžké, většinou se jedná o souhrn faktorů, mezi něž spadá intolerance potravin (nezaměňovat alergii a intoleranci), toxická zátěž, do níž lze počítat i léky a chemií narušené prostředí organismu matky a následně plodu, dále reakce na přemíru chemie a narušený mikrobiom.
Toto vše pak vyústí v mnoho symptomů jakými jsou alergie, atopie, poruchy trávení, kožní vyrážky atd.
Neexistuje způsob, jak u kojence spolehlivě otestovat reakci na potraviny, testy iG z krve obvykle lékaři dělají výjimečně a pokud ano, nejsou zcela průkazné a přesné.
Eliminační diety mlohou být zrádné v tom, že maminka vlastně neví, kterými potravinami začít a jak dlouho je eliminovat a samozřejmě je problém i nahradit tak, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.
Co tedy dělat... primárně se snažte dle svých možností snížit toxickou zátěž dítěte, čítající hlavně kosmetickou péči a praní. Zde se můžete inspirovat například informacemi v těchto videích:
<>

Pojďme se tedy podívat na Váš konkrétní případ a zkusit poradit něco do začátku. Neznám celé pozadí, tedy jak probíhalo těhotenství, porod, zda byly nějaké léky, v jakém stavu má dítě trávení a do jaké míry máte netoxickou domácnost, proto budu radit spíše obecně, ale pokud byste potřebovala více proniknout do netoxické péče, můžete se připojit buď přímo na fb skupinu Svět non toxic nebo prozatím čerpat z webu www.svetnontoxic.org
Ad jídlo, zde bych primárně začala eliminací mléka a mléčných produktů, soja a citrusy jsou také vhodné, ale nečekejte zlepšení do tří týdnů, někdy je nuné držet přísnou eliminaci min 2 měsíce, spíše déle. Gaps protokol udává až 3 měsíce eliminace veškerého mléka a mléčných produktů včetně stopového mnosžtví.
Nehledejte záchranu v rostlinných náhražkách, většina z nich obsahuje nevhodné složky (éčka) a velké množství cukru. Zkuste to prostě bez mléka vydržet.
Mléko Hipp nemusí být vždy řešení a dobře snášeno, obsahuje štěpené bílkoviny, ale to není vždy záruka 100% snášenlivosti, navíc po pár dnech nelze vypozorovat zlepšení, reakce obvykle dojíždí i několik týdnů. Pokud byste si nebyla jistá, zda mu mléko sedí nebo pomáhá, vyzkoušejte jiné hypoalergenní mléko, ale mějte na paměti, že UM je vždy UMĚLÁ strava, plná syntetických složek, které sice udrží jedince nakrmeného, ale nejedná se o přirozené mateřské mléko a z pohledu mnoha odborníků není zárukou rozvoje kvalitního mikrobiomu. Pokud není syn plně kojen a je závislý na UM,m snažila bych se co nejrychleji přejít na zdravé příkrmy, které bude tolerovat a neupínat se jedině k UM.
Snižte příjem cukrů ve stravě, pokud kojíte tak své, pokud ne, tak v příkrmech syna. Není možnéí udržet ekzém na uzdě, pokud dítě přijímá rafinovaný cukr a mnoho ovoce, i UM je plné cukru, takže se to vše sčítá a cukr "krmí" a posiluje množení patogenních bakterií ve střevech na úkor prospěšné, benefiční flory. Posilujte prospěšnou mikrofloru střev, pokud nemůžete přirozenými probiotiky z důvodu BKM, používejte kvalitní orální probiotika pro děti v tomto věku, viz. soubor probiotika na webu svetnontoxic.org

U lokální péče je možní, že budete muset chvíli hledat a zkoušet, co mu bude na tvářičky sedět. Zkusila bych otestovat zinkovou propolisovou mast a případně krém baby repair zn. Odylique.
https://www.prirodaregeneruje.cz/zinkova-mast-s...

https://www.prirodaregeneruje.cz/odylique-krem-...

Pokud není alergický na heřmánek a měsíček, lze zkusit (ideálně malé balení) měsíčkovou mast od Weledy, pokud by reagoval na byliny, pak se snažte vyhledávat jen čistá másla a oleje, například dětské tělové máslo purity vision je dobře snášené a seženete v každé DM. https://www.dm.cz/purity-vision-bio-detske-telo...
U čistých másel a olejů nezapomínejte pokožku před aplikací lehce navlhčit, případně použít po krátké koupeli (nekoupat příliš dlouho, chlorovaná voda ekzému vyloženě neprospívá, proto se alergikům doporučuje pořídit filtr na sprchu, pokud nemáte vlastní vodu ze studny, případně použít vodu filtrovanou na oblast s vyrážkou)
Snášenlivost bylin si můžete ověřit i potřením pokožky čajem z konkrétní byliny, ideálně testovat na předloktí, ne přímo v postižené oblasti. Nemělo by vzniknout výrazné zarudnutí, svědění nebo vyrážka.
Pokud by toto zmíněné mazání z nějakého důvodu nevyhovovalo, napište, podíváme se na další možnosti.

Přeji Vám krásný den.
Pavla