Budu mít nárok na mateřskou?

Zodpovězené
2. čer 2022

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou.

Je to komplikovanější situace a nevím, jak to funguje s mateřskou, když nejsem zaměstnaná na HPP. Minulý rok jsem úspěšně odmaturovala a poté nastoupila do práce na DPP. Od srpna 2021 až do ledna tohoto roku jsem pracovala na DPČ při studiu na VŠ, které jsem ukončila. Na konci ledna jsem nastoupila na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Za tu dobu jsem odvedla ze mzdy sociální pojištění celkem za 3 měsíce, kdy jsem měla vyšší výdělek. Smlouvu mám uzavřenou do konce tohoto roku. Na mateřskou bych měla nastoupit cca na konci července. Podle informací na ČSSZ se mi do nároku na mateřskou započítává i doba studia, když nemám odpracováno těch 270 dní, ale prý musím odvést sociální pojištění ten měsíc, kdy nastupuju na mateřskou, což nevím, jak to je teď s tím, když jsem na neschopence, jestli se mi ta doba, kdy jsem na neschopence počítá, když jsem zaměstnaná na DPČ a ne na HPP.

Mám v této situaci nárok na mateřskou?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda máte nárok na mateřskou v případě, že jste zaměstnaná na DPČ.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřská) je dávka nemocenského pojištění a nárok na ni vzniká za splnění dvou podmínek v době nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu - píšete, že by to mělo být v červenci):

1. v posledních dvou letech jste byla minimálně 270 dní nemocensky pojištěná
Do této doby se Vám počítá doba studia na střední škole, které jste úspěšně ukončila minulý rok maturitou, a 3 měsíce, kdy jste ze mzdy odváděla sociální a nemocenské pojištění. Doba studia na VŠ se nezapočítává, protože nebyla řádně ukončena.
Píšete, že jste momentálně na neschopence. Ptáte se, zda se Vám počítá také tato doba. Do nároku na PPM se započítává doba pobírání nemocenské - záleží tedy na tom, zda pobíráte nemocenskou či nikoliv.

Tuto první podmínku byste měla splňovat - měla by Vám stačit doba studia na střední škole a 3 měsíce, kdy jste odváděla nemocenské pojištění.

2. v době nástupu budete nemocensky pojištěná
Tuto podmínku splníte za předpokladu, že v měsíci, kdybyste měla nastoupit na PPM bude Vaše mzda vyšší než 3.500 Kč a budete z ní platit nemocenské pojištění.

Píšete, že jste již zjišťovala informace na ČSSZ. Pokud byste potřebovala podrobnější informace k Vaší situaci, doporučujeme Vám znovu kontaktovat ČSSZ.

Přejeme Vám pevné zdraví a radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz