Mateřská a výplata. Mám nárok ještě na plat od zaměstnavatele?

Zodpovězené
21. zář 2022

Dobrý den,

ráda bych se zeptala. Pokud jsem měla smlouvu v zaměstnání na dobu určitou do konce srpna a zároveň jsem od července nastoupila na mateřskou dovolenou, mám nárok za červenec a srpen kromě příspěvku v mateřství ještě na plat od zaměstnavatele?

Nebo odchodem na mateřskou vznikl nárok jen na příspěvek v mateřství?

Předem děkuji.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda máte nárok na plat od zaměstnavatele za červenec a srpen. Od července jste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění (podobně jako třeba v pracovní neschopnosti pobírá zaměstnanec nemocenské). Tuto dávku pobírá místo platu, jde vlastně o náhradu mzdy. Není tedy možné dostávat současně mzdu a peněžitou pomoc v mateřství.
Poslední výplatu dostanete (nebo jste již pravděpodobně dostala) za měsíc, kdy jste naposledy pracovala.

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje celkem 28 týdnů. Po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství si požádáte o rodičovský příspěvek.

Snad jsme na Váš dotaz odpověděli srozumitelně. V případě dalších dotazů se můžete obrátit přímo na naši poradnu: https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám i Vaší rodině vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz