PPM a přechod na RD. Jak na to?

Zodpovězené
13. zář 2021

Dobrý den,

jsem v situaci, že budu nastupovat na mateřskou dovolenou 2 dny před ukončením pracovního poměru sjednaného na dobu určitou, který trval 4 roky. Žádost o PPM ještě budu předávat současnému zaměstnavateli, ten by měl na OSSZ nahlásit začátek čerpání této dávky.

Chtěla bych se proto zeptat, co budu dále potřebovat na zajištění navazující dávky, zda budu dokládat nějaká potvrzení v tu dobu, již od bývalého zaměstnavatele. A zda nástup na MD si u své zdravotní pojišťovny hlásím sama, popřípadě, zda také zaměstnavatel.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Co se týče peněžité pomoci v mateřství (PPM) je důležité, abyste si u svého gynekologa nechala potvrdit žádost a příslušnou část předala svému zaměstnavateli - tak jak to máte v plánu. Nahlásit změnu na pojišťovnu (nástup na mateřskou dovolenou a ukončení zaměstnání) je povinností zaměstnavatele. Vy byste změny hlásila pouze v případě, že víte, že tak zaměstnavatel neučinil.

Nevíme, co přesně myslíte navazující dávkou. Tou by mohl být rodičovský příspěvek. O ten je potřeba požádat na Úřadu práce (oddělení státní sociální podpory). Je potřeba doložit rodný list dítěte a občanské průkazy Vás, případně otce, jestliže bude uveden v rodném listě dítěte. Protože budete pobírat PPM, můžete si zvolit výši rodičovského příspěvku. Nemusíte dokládat své příjmy, Úřad práce je získá od OSSZ. Více informací a formuláře o rodičovském příspěvku můžete získat zde: https://www.mpsv.cz/-/rodicovsky-prispevek

Pokud byste měla další otázky nebo potřebovala pomoc v dalších oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství, zdraví Vám, miminku i celé Vaší rodině a do dalších dní hodně štěstí a pohody.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz