Přechod z rodičovského příspěvku na mateřskou. Musí se to někde hlásit?

Zodpovězené
14. čer 2024

Dobrý den,

když přecházím z rodičovského příspěvku znovu na mateřskou, musím to někde hlásit?

Jde mi o to, jestli rodičovský příspěvek zanikne sám v den nástupu na mateřskou, nebo jestli to musím hlásit třeba na Úřadu práce.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na přechod z pobírání rodičovského příspěvku na mateřskou.

Při nástupu na mateřskou (PPM) podáváte žádost Vašemu zaměstnavateli. Ten ji pak doručí České správě sociálního zabezpečení. Co se týká PPM, tak sama nic hlásit nemusíte, stačí pouze žádost o nástup na PPM od gynekologa, kterou doručíte svému zaměstnavateli.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak jeho souběh s PPM není možný. Je tedy důležité nahlásit na ÚP ukončení pobírání rodičovského příspěvku ke dni nástupu na PPM. Tuto změnu ohlásíte ÚP přes příslušný formulář (ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1) do 8 dnů. Ke dni nástupu na PPM pak nárok na rodičovský příspěvek zanikne. Pokud nestihnete vyčerpat celou jeho výši, můžete požádat o jednorázovou výplatu nevyčerpané části této dávky. Podmínkou je, že ke dni narození dítěte lze jednomu z rodičů určit denní vyměřovací základ. O vyplacení nevyčerpaného příspěvku můžete žádat po narození dítěte.

Pokud máte další otázky ohledně PPM, můžete kontaktovat také linku České správy sociálního zabezpečení na čísle 800 050 248.

V případě, že byste potřebovala pomoci s něčím dalším, neváhejte se na nás opět obrátit.

Přejeme krásné dny.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz