Rozchod s dětmi. Jak odejít od partnera i s dětmi?

Zodpovězené
9. čer 2023

Dobrý den,

s partnerem jsme spolu pár let, ale delší dobu nám to nejlépe nefunguje. Chci od něj odejít, bydlím u něj. On říkal, že já klidně můžu, ale že děti zůstanou u něj. Kryštof 4 roky a Janička 7 měsíců.

Chtěla bych se zeptat na postup, jak od něj odejít tak, aby děti šly se mnou.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jako se na nás obracíte.

Píšete nám o svojí situaci, kdy uvažujete o rozchodu s partnerem. Chcete od partnera odejít. Partner chce, aby děti zůstaly u něj. Ptáte se nás na postup, jak to udělat, aby šly děti s Vámi.

Na to se nedá odpovědět tak jednoduše. Pokud se rodiče (kteří nejsou manželé) rozcházejí, jsou tu v zásadě dvě možnosti:
1. Oba rodiče se na tom, kdo se o děti bude starat, případně, jak s nimi bude druhý rodič v kontaktu, domluví.
2. Rodiče se na podobě péče o děti nedokážou domluvit a musí se obrátit na OSPOD, případně dále na soud, který bude zkoumat, co je v zájmu dítěte.

Zájem dítěte je potřeba vždy brát v potaz na prvním místě. Při posuzování toho, co je v zájmu dítěte, hraje roli věk dětí, zázemí, které mu rodiče poskytnou atd.

Obecně se dá říct, že je snazší zkusit se spolu domluvit (a pak si třeba jen společnou dohodu nechat potvrdit soudem), než vést soudní spor.

Je zcela obvyklé, že při rozchodu je vzájemná domluva složitá. Komunikaci ovlivňuje mnoho rozjitřených emocí, často se sklouzne k hádkám a obviňování nebo naschválům, proto někdy může být užitečné obrátit se na manželskou a rodinnou poradnu, kde Vám mohou s komunikací ohledně uspořádání vztahů po rozchodu pomoci. Do poradny můžete přijít dohromady jako rodiče nebo Vy sama za sebe.

Služby manželských a rodinných poraden jsou zdarma. Konkrétní poradnu v místě Vašeho bydliště můžete najít např. zde: https://poradna.fss.muni.cz/sit-kontaktu/manzel...

Víme toho o Vaší situaci jen málo, proto se nám těžko radí, co byste měla nebo neměla dělat.
Pokud byste měla zájem, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku. Kontakty najdete zde: https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám, ať pro sebe najdete způsob, jak situaci dobře vyřešit.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz