Kdy odejít na mateřskou?

pap8
30. zář 2016

Ahoj holky, možná to řeším předčasně, ale potřebuju si všechno spočítat. Jsem zaměstnaná na neurčito a termín má v polovině května. Práci mám celkem v pohodě a flexibilní pracovní dobu, jen mi jde o to, jak dlouho zůstat v práci a jak se mi to hlavně vyplatí finančně. Klidně můžu odejít z práce rovnou na sál, ale přece jenom bych si to chtěla ještě trochu užít a před porodem odpočívat doma. Moje sestřenice dokonce odešla z práce už ve třetím měsíci, ale zase se bojím, že bych pak měla hodně malé peníze na neschopence, popř. na mateřské. Jsem v tomhle úplně nepolíbená, díky za rady.

astyna
30. zář 2016

ahoj, já jsem odešla přesně měsíc před termínem porodu 🙂 a to jsem měla fyzicky náročnou práci, ale pro mě to bylo lepší než být jen tak doma.

bajarys
30. zář 2016

Já šla 8 týdnů před TP. Tak mi to vyhovuje. Do té doby jsem chodila do práce a teď si říkám, že je na čase si odpočinout. Taky nemám náročnou práci, ale už cítím, že mi ten odpočinek prospěje. 🙂

konik_mischel
30. zář 2016

@pap8 na PPM se může nastupovat 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Já šla 8, protože mi končila pracovní smlouva, tak aby mi to vyšlo. Neschopenka není vhodné řešení ani finančně se nevyplatí a navíc není určená jako prodloužená dovolená, ale pro ženské, co mají zdravotní problémy. Já bych se doma ukousala od 3. měsíce nudou. Každopádně uvidíš, jak ti bude, mě bylo i líto jít už na mateřskou, ale najednou jsem začala být hodně unavená a nakonec jsem byla ráda za ten odchod 8 týdnů před. 😉

tery_s
30. zář 2016

@pap8 Ahoj, pokud to v práci zvládáš, nechoď na neschopenku, je to zbytečné a finančně horší, nakoupíš si ve volnu nebo pohledáš po netu, pročteš recenze co by se ti líbilo a nakupovat můžeš až od 7.měsíce, vůbec nic ti neuteče 🙂 Pokud máš dost dovolené, můžeš si ještě vybrat před mateřskou dovolenou a tím si prodloužíš klídek doma, jinak na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnu před TP, jak psala slečna výše, to se domluvíte s gynekologem ten ti napíše papír a odneseš ho na mzdovku do práce. Vychází to, že by jsi šla na mateřskou cca začátkem dubna, pokud tam vybereš něco z dovolený můžeš si udělat ,,volno,, už třeba v půlce března a pěkně si to všechno naplánuješ 🙂

j.a.n.i
30. zář 2016

@pap8 Ja sla co nejpozdeji, tedy 6 tydnu pred nejzassim terminem porodu. Pak ma clovek ppm co nejdele po porodu.

jipe
30. zář 2016

finančně je to nejlepší 6 týdnů před TP, já šla 8 týdnů, hrozně mě už bolely záda při sedavém zaměstnání a začínaly horka a vlakové výluky, tak už jsem se na to vykašlala

pap8
autor
30. zář 2016

Moc Vám děkuju, s tou dovolenou to je super, mám pět týdnů, takže si to určo vyberu. Díky moc!
Takže těch 6-8 se započítává do těch 28 týdnů?

jipe
30. zář 2016

@pap8 případně si dovolenou můžeš vybrat ještě po ukončení mateřské, před nástupem na rodičovskou

j.a.n.i
30. zář 2016

@pap8 Tak financne vyjde lepe vybrat si dovolenou po ppm. A ano tech 6-8 tydnu uz se zapocitava do tech 28.

78marcela
18. lis 2016

@j.a.n.i ahoj, muzu poprosit o radu? Pobiram rodicovsky prispevek s dcerou a k tomu jako osvc pracuju a platim si dobrovolne nemocenske. Jsem tehotna a budu nastupovat na rizikove (kvuli predchozim potratum a komplikacim v tehotenstvi). Mela bych pobirat tedy soucasne RP a neschopenku, kvuli tomu by se mi asi nejvic vyplatilo nastoupit na materskou az dnem porodu. Je to mozne, nebo se musi (kdyz jsem na neschopence) nastoupit tech 6-8tydnu pred terminem porodu?

j.a.n.i
18. lis 2016

@78marcela No, teoreticky na mateřskou můžeš nastoupit dnem porodu, ale neschopenka musí být ukončena nejpozději 6 týdnů před termínem porodu, takže reálně musíš na mateřskou nastoupit těch 6 týdnů před porodem. Ne druhou stranu, ono je to celkem jedno, neb si můžeš z toho starého rodičáku nechat doplácet do výše rodičáku k PPM.

78marcela
18. lis 2016

@j.a.n.i aha. Diky moc zaodpoved. A jeste jeden dotaz, jak vlada schvalila moznost rychlejsiho cerpani RP, ze se posune hranice az do vyse PPM, tak neni nejake info o tom, od kdy to ma platit? Nekde pisou od noveho roku, nekde pisou v pristim roce (tudiz to chapu zeto muze byt az v jeho prubehu)..nevis o tom nic blizsiho?

j.a.n.i
18. lis 2016

@78marcela No, jde o to, že to, že to schválila vláda ještě tak moc neznamená, musí to ještě schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident. Tedy očekává se, že to projde, ale nedá se říct kdy, takže ani není jisté od kdy to bude platit. I když zas v tvém případě je to fuk, ne?

78marcela
18. lis 2016

@j.a.n.i no pokud by to slo od ledna, tak bych si navysila RP co to jde, takze se me to tyka...predpokladam teda, ze to bude platit pro vsechny se zpetnou platnosti.

j.a.n.i
18. lis 2016

@78marcela Nechápu, ty máš teď 4 letý rodičák nebo jak?

78marcela
18. lis 2016

@j.a.n.i ne. Mam ten nejvyssi. Ale pokud jsem to pochopila dobre, tak dle te novely ma byt RP na stejne castce jako jsem mela PPM. A to jsem mela cca 19tis. Takze pokud bych si to mohla od ledna zvednout, a vycerpat tim temer celou castku. Termin porodu mam v cervnu

j.a.n.i
18. lis 2016

@78marcela Aha, tak to pak jo, já netušila, že budeš mít druhé tak rychle za sebou...

78marcela
18. lis 2016

@j.a.n.i jojo, jsem stara, nebylo na co cekat😀 Mala se povedla po sedmi letech cekani a sesti IVF. Ted jsem dali sedmy posledni pokus a kupodivu to vyslo☺
Tak snad pujde vse dobre dal.
Dekuji moc za odpovedi.