Rozvod. Můžu o něj jako cizinka požádat v ČR, když tady mám povolený pobyt?

Zodpovězené
2. čer 2021

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Jsem cizinka SVK, bydlím v ČR od roku 2009 a chtěla bych se rozvést. Manžel i já máme trvalý pobyt na SVK ,ale já s dětmi nepřetržitě bydlíme v ČR a manžel na SVK, jelikož tam má firmu a pracuje tam.

Otázka zní: Můžu jako cizinka požádat o rozvod v ČR, když tady mám povolený pobyt?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Pokud máte v ČR povolení k pobytu a i fakticky zde žijete, můžete o rozvod v ČR požádat. Rozvodové řízení se tak bude řídit českými procesními pravidly. Všechny potřebné dokumenty musí být připravené v českém jazyce.

Je dobré v procesu počítat s tzv. rozhodným právem. Jde o to, zda se bude při rozvodu aplikovat české hmotné právo nebo cizí. Pokud budete mít Vy i Váš manžel stejnou cizí státní příslušnost (SVK), bude rozhodným právem právní řád cizí země. Český soud si tak bude muset zjistit obsah tohoto právního řádu, což může celý proces rozvodu prodloužit.

Pro podrobnější informace můžete kontaktovat přímo okresní soud, pod který spadáte. V případě, že budete spolupracovat s rozvodovým právníkem, můžete svoji situaci podrobněji probrat také s ním.

Přejeme Vám i celé Vaší rodině všechno dobré v tomto možná složitém období.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz