Těhotná dcera. Co jako máma mám dělat?

Zodpovězené
28. led 2021

Dobrý den,

mám dceru 21 let, je těhotná, její přítel nepracuje.

Co jako máma mám dělat?

Prý mám na ni vyživující povinost. Mám příjem, platím sama nájem a vše, co se týká bydlení. Poraďte, prosím.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, jak je to s vyživovací povinností k Vaší dceři a dítěti, které čeká.

Rodiče mají vůči dětem vyživovací povinnost do doby, než jsou schopny se samy živit. Zákon neudává přesnou věkovou hranici, do kdy tato povinnost trvá. Pokud je Vaše dcera v situaci, kdy není schopna se sama živit (například studuje, její fyzický nebo psychický stav jí brání vykonávat zaměstnání apod.), máte tuto povinnost stále Vy. Stejnou vyživovací povinnost k Vaší dceři má také její otec. Není to ale jediná možnost, jak si dcera může zajistit živobytí.

Dcera má již během těhotenství nárok na finanční podporu od otce dítěte. Vaše dcera může po přítelovi jako otci dítěte požadovat toto výživné:

  • výživné pro neprovdanou matku - jako neprovdaná matka má nárok na výživu během těhotenství až po dobu dvou let od narození dítěte. Návrh na výživné se podává k soudu. Soud může stanovit přítelovi (jako pravděpodobnému otci dítěte) výši výživného, které bude měsíčně přispívat Vaší dceři.
  • příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a mateřstvím - do nákladů spojených s těhotenstvím a mateřstvím se započítávají věci jako těhotenské oblečení, vitamíny, lékařská péče a cesty na vyšetření apod. I toto by měl podle svých možností částečně hradit pravděpodobný otec dítěte. Je dobré schovávat si všechny účty, které dokládají tyto výdaje.
  • výživné pro dítě, které se má narodit - po pravděpodobném otci může dcera žádat, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by dceři náležela mateřská dovolená (28 týdnů). Tyto prostředky lze využít např. na uhrazení části výbavičky, kočárku apod.

Vaše dcera může k soudu podat žalobu na stanovení těchto typů výživného a příspěvku, i pokud se dítě ještě nenarodilo a nebylo určeno otcovství. Soud i tak může pravděpodobnému otci nařídit hrazení. Myslíme, že je dobré, aby Vaše dcera uplatňovala výživné po otci svého dítěte a nebyla na placení výdajů spojených s těhotenstvím a péči o dítě sama.

Je také možné, že Vaše dcera má nárok na dávky od státu. Záleží to na její konkrétní situaci, kterou neznáme a tak Vám nedokážeme dát přesnou odpověď, na jaké dávky by měla mít nárok.

Ptáte se, co máte jako máma dělat. Oceňujeme, že hledáte informace a pomoc. Je dobré dceru podpořit v tom, aby se aktivně snažila sama zajistit pro sebe a dítě peníze na zajištění všeho potřebného – např. výživné od přítele, dávky od státu. Napadá nás, že můžete dceři říct o naší Poradně Na počátku. Může nás sama kontaktovat a můžeme společně hledat různé možnosti. Samozřejmě, že se na nás můžete obrátit i Vy, pokud budete potřebovat další informace.

Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz