Vtáčení špiček u dvouletého dítěte. Existují nějaká cvičení, která by mohla pomoci?

Zodpovězené
12. dub 2023

Dobrý den,

prosím o radu, jak nejlépe postupovat. Dcerka (2 roky) začala při chůzi vytáčet špičky dovnitř, občas dokonce i upadne, hlavně, když je unavená.

Existují např. nějaká cvičení, které by mohly pomoci?

Boty má barefoot.

Je pravda, že by neměla používat odrážedlo?

Moc děkuji za odpověď a Váš čas.

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Vtáčení špiček neboli INTOEING obvykle vychází ze špatného držení těla, ale je dáno také geneticky (převážně u holčiček). Zakopnutí nebo dokonce upadnutí je právě důsledkem této poruchy chůze. V mojí praxi se však z 90 % setkávám s pacienty, kteří vtáčí špičky z důvodu oslabení pánve.

Proto bych vám nejprve doporučila návštěvu u dětského fyzioterapeuta. Rozhodně se nenechte uspokojit s názorem, že se to věkem spraví samo. Každý nesprávný návyk se dříve nebo později projeví na pohybovém aparátu.

Přístup k léčbě také závisí na tom, zda je porucha strukturální, daná vadným růstem končetin nebo funkční, kdy je problém v pohybové koordinaci a oslabení nebo nesprávném zapojení svalů celého těla. Pokud se jedná o strukturální vadu je důležité řešit ji s ortopedem. Při funkční poruše a oslabení stabilizačních svalů je důležité správné řešení příčiny a zařazení vhodných prvků rehabilitace.

Jedině komplexním vyšetřením můžeme zhodnotit, zda je potřeba zařadit cílené cvičení, dodržovat určitá opatření nebo zdali se stačí v ordinaci „ukázat“ za určitou dobu na kontrolu. Problematika se totiž skutečně mnohdy netýká jen nohy samotné, ale i dalších etáží těla.

Pokud se u dcerky jedná o funkční poruchu, zaměřte se tedy na posílení svalů a stabilizátorů pánve. Zařaďte cviky jako šikmý sed, lezení, medvěd, podřepy s gumičkou atp. Konkrétní cviky a jejich správné provedení vám lépe vysvětlíme při osobní návštěvě.
V domácím prostředí také můžete vyzkoušet cvičení na ortopedických podlahách. Střídejte chůzi i stoj na různých površích, měkkých i tvrdých, jemnějších, členitějších a těch opravdu vystouplých, kterým se říká balanční. Aby se dítě na těchto balančních podlahách udrželo, musí zapojit celý střed těla, napřímit páteř. Balancováním tedy dítko stimuluje hluboký stabilizační systém, centruje klouby a aktivuje svalové skupiny kolem nich, čímž právě dochází k napřímení páteře.

Na e-shopu spokonozka.cz najdete již sestavené sady, které jsou přímo určené pro tuto poruchu. https://www.spokonozka.cz/vtaceni-spicek--chuze....

Doporučuji pořídit si sadu MUFFIK DRŽENÍ TĚLA nebo MUFFIK NEJOBLÍBENĚJŠÍ DESÍTKA. Kromě podlah vyzkoušejte i jiné balanční pomůcky. https://www.spokonozka.cz/balancni-podlozky/.

Zároveň, pokud si nevíte rady, jak podložky a další pomůcky využívat a jaké cviky zařadit, můžete si pořídit pohybové karty, které vás provedou jednotlivými cviky krok po kroku. https://www.spokonozka.cz/doplnky-k-podlaham/sp....

Co se týče dotazu k používání odrážedla - pokud má dcerka ježdění na odrážedle ráda, určitě bych vybrala takové, které je výškově nastavitelné, aby byly její dolní končetiny hezky v ose. Pokud však vidíte, že jízda stav ještě zhoršuje, odrážedlo bych vynechala.

Přeji krásný den, Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram