Sanatoria. Nejsou tak trochu "vyčůraná"? Nejdříve zákrok a pak IVF?

Zodpovězené
7. čer 2020

Dobrý den,

teď procházíme všemi možnými vyšetřeními a když jsem byla na prvním ultrazvuku, doktorka mi řekla, že bylo pro mě asi nejlepší jít na odstranění vejcovodů a pak podstoupit IVF. Po menstruaci jsem měla jít na další ultrazvuk a ten už dělal primář a řekl, že by to zkusil bez laparo, a že když to nevyjde, tak ji uděláme a pak IVF zkusíme znovu.

Myslíte, že bych měla jít dříve na zákrok, a pak absolvovat IVF?

Jde mi o to, aby tyhle centra nebyla "vyčůraná" a netahala takhle z lidí peníze i přesto, že třeba vědí, že ty vejcovody jsou v čudu a navíc plné té toxické tekutiny, která se může vypustit do dělohy a plod zabít?

Děkuji

Dobrý den,

pokud je na ultrazvuku vidět zničený vejcovod (sactosalpinx nebo hydrosalpinx) jeho odstranění před IVF zvyšuje úspěšnost a v tomto případě byste měla zákrok podstoupit. Takže pokud Vaše diagnóza je tubární faktor a na ultrazvuku je podezření, že vejcovod obsahuje tekutinu, tak má pravdu paní doktorka.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz