ZT ve 12. a 15.tt. Jak dál postupovat? Jaká vyšetření byste doporučil?

Zodpovězené
11. říj 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na mou situaci.

S manželem máme dvě děti 12 a 5 let, otěhotnění a těhotenství bez komplikací. Nyní je mi 39, manželovi 40. Snažíme se o třetí děťátko. Otěhotněla jsem začátkem roku hned na první pokus, cca 8. týden byl zjištěn hematom, bez krvácení, měla jsem Utrogestan. Ve 12. tt těhotenství zamlko, následně revize.

Po 2 cyklech jsem znovu napoprvé otěhotněla. Vše probíhalo bez potíží, screening i prenascan byl bez nálezu. V 15. tt však znovu zamlklé těhotenství.

Mám nyní dotaz: Jak postupovat a jaká vyšetření byste doporučil?

Popř. kdyby se nezjistila nějaká patologie, jak postupovat při dalším těhotenství?

Je možné nasadit LMWH a Utrogestan preventivně?

Léčím se od 22 let s AI strumou, užívám Euthyrox, TSH v těhotenství bylo pod 2.

Děkuji

Dobrý den,

myslím, že větší pravděpodobnost, proč těhotenstvi nepokračují, je ve Vašich embryích. Tedy věc, kterou nemůžete ovlivnit a je způsobena Vaším věkem. Pokud jste měla 2 normální těhotenství a porody, tak je pořád šance větší. Samozřejmě bych, jakmile otěhotníte, preventivně Utrogestan a LMWH nasadil. Moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz