Křížové kontrakce. Jak si cvičením usnadnit porod?

Zodpovězené
5. únor 2020

Dobrý den,

mám za sebou velmi náročné porody a další mě čeká. Jsem z těch, které vnímají kontrakce velmi výrazně nejen v břiše, ale po každé kontrakci následuje další do zad.

Mohu si další porod nějakým cvičením trochu usnadnit?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

křížové bolesti trápí řadu žen a ano pár věcí můžeme přinejmenším vylepšit. Začnu ze široka - pokud je postavení pánve neoptimální (vadné držení těla, podsazená pánev, vyhlazená bederní křivka lordózy), tak se potíže opravdu mohou dostavit.
Děloha je v těchto případech postavená více dorzálně, tedy nakloněna vzad a tlačí na neurální pleteně více, než by měla. Proto je optimální navštívit odborného fyzioterapeuta vylepšit postavení celé pánve a prospět tak celému těhotenství. Využíváme postavení v kleku na čtyřech a to i pro porod!

Snažte se využít pozic jako je sed na míči, zavěšení v předklonu a klek jako přípravu na porod. Vlastní porodní tlačení si pak snažte usnadnit v kleku, aby plod tolik netlačil na rozbolavělá záda.

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz